Dünyada Gözler Viyana'ya Çevrildi

VİYANA/ANKARA(ANKA) – Tüm dünyada dikkatler, Suriye ihtilafına s...

Haberler 30.10.2015, 10:10
Dünyada Gözler Viyana'ya Çevrildi

VİYANA/ANKARA(ANKA) – Tüm dünyada dikkatler, Suriye ihtilafına siyasi çözüm bulmak amacıyla bugün Avusturya’nın başkenti Viyana’da çok sayıda ülkenin katılımıyla ile yapılacak zirveye çevrildi. Bugünkü toplantının kayda değer bir özelliğini de, Esad rejimini destekleyen Rusya ve İran gibi ülkeler ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’in görevinden uzaklaştırılması gereğini savunan Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar gibi ülkelerin aynı masa etrafında oturacak olması.

ABD, Rusya, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın katılımıyla 23 Ekim’de Dışişleri Bakanları düzeyinde Viyana’da yapılan zirvede görüşmelerin 30 Ekim’de devam etmesi kararlaştırıldı. Ancak bugünkü toplantı, çözüm arayışının kolaylaştırılması için daha geniş tutulmasına karar verildi. Bunun üzerine ABD ve Rusya çok sayıda ülkeye bugünkü toplantıya davet etti.

Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Feridun  Sinirlioğlu’nun temsil edeceği Viyana’da yapılacak görüşmelere ABD, Rusya, Türkiye ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlarının yanısıra aralarında İran, Çin, Irak, Lübnan, Mısır, Ürdün, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya’nın da katılması bekleniyor.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın katılacağı Viyana toplantısına ilişkin en büyük beklenti ise,  Suriye’de siyasi sürecin başlatılmasına yönelik bir uzlaşı sağlanması olacak. Bu çerçevede "geçiş süreci"nin nasıl olacağı konusu büyük önem taşıyor. 

Viyana toplantıları için harekete geçilmesinde IŞİD’le mücadelenin gerekliliğinin yanısıra  ABD’nin “ılımlı” muhalefete yönelik “eğit-donat” programının fiasko ile sonuçlanmasının ardından Rusya’nın Esad rejimine destek amacıyla Suriye’de hava baskınlarına başlaması gibi faktörlerin etkili olduğu belirtiliyor.

-TOPLANTI ÖNCESİ YOĞUN DİPLOMASİ-

Bu arada, bugünkü toplantı öncesi Viyana, yoğun bir diplomasiye sahne oldu. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran mevkidaşı Cevad Zarif ile görüştü. Zarif ayrıca AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogheri ile bir araya geldi. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@