Dünya, Kriz Nedeniyle Düşük Büyüme Dönemine Girmiş Görünüyor

ANKARA(ANKA) - ASO Başkanı Nurettin Özdebir, son yıllarda kişi başına olan gelirin 10 bin dolarlarda kaldığını ve büyüme hızının düştüğünü belirterek, “Dünya, yaşanan kriz nedeniyle düşük büyüme dönemine girmiş görünmektedir.

Dünya, Kriz Nedeniyle Düşük Büyüme Dönemine Girmiş Görünüyor

ANKARA(ANKA) - ASO Başkanı Nurettin Özdebir, son yıllarda kişi başına olan gelirin 10 bin dolarlarda kaldığını ve büyüme hızının düştüğünü belirterek, “Dünya, yaşanan kriz nedeniyle düşük büyüme dönemine girmiş görünmektedir. Dünyadaki düşük büyüme ihracat artışımızı da frenlemektedir. Sanayinin milli gelir içindeki payı da düşmektedir” dedi.

Ankara Sanayi Odası ile Bilkent Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) işbirliğinde düzenlenen "Sağlık Odaklı Üniversite Sanayi İşbirliği Çalıştayı" ASO'nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Çalıştaya  ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, TÜBİTAK, Sağlık Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan yetkililer ve çok sayıda sanayici katıldı. 

Çalıştayın açılışında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye'nin birkaç yıldır düşük hızla büyüdüğünü ve önümüzdeki birkaç yıl daha düşük hızlarla büyümesinin beklendiğini belirterek, "Türkiye'nin ekonomik potansiyelinin bu değildir. Türkiye'nin neden potansiyeline ulaşamadığının teşhisini doğru yapmak gerekir. Çünkü eğer önüne engeller konulmazsa, yatırım ortamı iyileştirilir, iş yapmak kolaylaştırılırsa Türkiye, yılda yüzde 7-8 büyümeyi rahatlıkla yakalayabilir. Türkiye'nin potansiyelini açığa çıkarmak için Türkiye kurumlarının yeni baştan kurgulanması, bu yeni kurgulamanın da mutlaka özel sektörün gerçek temsilcileriyle işbirliği içinde yapılması gerekir. Türkiye'nin yüksek büyüme potansiyelini açığa çıkarabilmesi için eğitim sisteminin de mutlaka yeniden kurgulanması gerekir. Üniversiteler, mesleki eğitim ve akademik kariyer şartları, çağın ve teknolojik gelişmenin ihtiyaçlarına göre mutlaka gözden geçirilmelidir. Bu doğrultuda üniversite sanayi işbirliğini geliştirmeliyiz. Ülkemizde çoğu faal durumda olan 50'ye yakın teknoloji geliştirme merkezi var. Bu teknoparklarda yeni işbirliği modelleri bulmak ve teknoparklarımızı daha faal ve etkin hale getirmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

-“DÜŞÜK BÜYÜME İHRACAT ARTIŞIMIZI DA FRENLİYOR”-

Son yıllarda kişi başına gelirin 10 bin dolarlarda kaldığını ve büyüme hızının düştüğünü söyleyen Özdebir, “Dünya, yaşanan kriz nedeniyle düşük büyüme dönemine girmiş görünmektedir. Dünyadaki düşük büyüme ihracat artışımızı da frenlemektedir. Sanayinin milli gelir içindeki payı da düşmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi bizde de ekonomik büyümenin istihdam üzerindeki etkisi azalmıştır. Bu istihdamsız büyüme, işsizliğin düşmesini engellemekte, özellikle gençler arasındaki işsizliğin yüksek seyretmesine neden olmaktadır. Milli gelirimizi artıracak ve toplumsal refahı yükselteceksek, büyüme modelimizi gözden geçirmemiz gerekmektedir. Dünya, düşük büyüme dönemine girerken, tüm dünyada ihracat artışı yavaşlarken daha hızlı büyümek ve ihracatımızı artırmak için daha verimli çalışmamız ve yüksek teknolojili ürünlere yönelmemiz gerekiyor” dedi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.