Dışişleri'nden Perinçek Açıklaması

ANKARA(ANKA) – Dışişleri Bakanlığı, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perin...

Haberler 15.10.2015, 23:10
Dışişleri'nden Perinçek Açıklaması

ANKARA(ANKA) – Dışişleri Bakanlığı, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki (AİHM) davayı kazanmasını, “Karar, demokrasi, ifade özgürlüğü ve insan hakları açısından, ayrıca, devletimizin 1915 olaylarına ilişkin son yıllarda sabır ve suhuletle sürdürdüğü politika bakımından önemli bir hukuki kazanımdır” ifadeleriyle değerlendirdi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi’nin, “Perinçek-İsviçre” davasında bugün açıkladığı kararla, 1915 olaylarıyla ilgili beyanlarından ötürü İsviçre tarafından “soykırımı inkar” ettiği gerekçesiyle mahkum edilen Doğu Perinçek’in ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmettiği anımsatıldı.

İsviçre’yi mahkum eden bu kararın, 17 Aralık 2013 tarihli AİHM İkinci Daire kararının onanması anlamına geldiği belirtilerek, kesin bir hüküm olduğu belirtildi.

 

-“KARAR GEREKEN CEVABI VERMESİ BAKIMINDAN DA ÖNEMLİ”-

 

Devletin başından itibaren üçüncü taraf sıfatıyla katıldığı bu davanın, görüşleri doğrultusunda sonuçlanmasının memnuniyetle karşılandığı kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kararı, ‘soykırım’ iddiasını tek ve mutlak gerçek olarak kabul ettirme gayretlerine, bu iddianın sorgulanmasını dahi yasaklayan girişim ve uygulamalara karşı demokrasi ve hukuk ilkelerine dayanan çok güçlü bir uyarı olarak görmekteyiz.

Karar, demokrasi, ifade özgürlüğü ve insan hakları açısından, ayrıca, devletimizin 1915 olaylarına ilişkin son yıllarda sabır ve suhuletle sürdürdüğü politika bakımından önemli bir hukuki kazanımdır.

Karara göre, 1915 olayları meşru bir tartışma konusu olup, bu tarihte yaşananlara ilişkin farklı görüşler ifade özgürlüğünün koruması altındadır. Ayrıca, 1915’te yaşananların Holokost ile karşılaştırılması da asla mümkün değildir.”

Karar ile parlamentoların ve liderlerin yetkilerini aşarak tarihi yeniden yazamayacağını ve mahkemelerin de ilgili hukuk normlarını göz ardı ederek tarihe hakemlik yapamayacaklarını kayıt altına aldığı belirtilen açıklamada, “Karar, Avrupa insan hakları içtihadının önemli bir parçası olarak benzer vakalara emsal oluşturacaktır. Karar, tarihin ve hukukun siyasi amaçlarla istismarına gereken cevabı vermesi bakımından da önemli bir dönüm noktasıdır” ifadeleri kullanıldı. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@