Son Dakika

Dempsey'ye Göre Eğit-Donat Programını Ramazan Yavaşlatıyor

Aralarında Türkiye\'nin de bulunduğu çeşitli bölge ülkelerinde uygulanan Suriye’deki ılımlı mualiflere yönelik “eğit

Haberler 02.07.2015, 17:11
Dempsey'ye Göre Eğit-Donat Programını Ramazan Yavaşlatıyor

WASHİNGTON/MOSKOVA (ANKA) -  Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çeşitli bölge ülkelerinde uygulanan Suriye’deki ılımlı mualiflere yönelik “eğit-donat” programının yavaş ilerlediği yönündeki eleştiriler sürerken ABD Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey, Suriyeli muhaliflere yönelik eğit-donat programında muhaliflerin taramadan geçirilmesini “kısa kesmeyeceklerini” belirtti ve programın uygulamasını “Ramazan ayının da yavaşlattığını” söyledi.

General Dempsey, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’ın Pentagon’da düzenlediği basın toplantısı sırasında programanın yavaş ilerlemesi ve yeterli katılım olmaması konusundaki eleştirilere  yanıt verdi. Sputnik haber ajansına göre,  Dempsey, sahada güvenilir partnerlere ihtiyaçları olduğunu kaydetti.

Bu noktada eğitime alınacak Suriyeli muhaliflerin incelenmesinin derinlemesine yapılması gerektiğine vurgu yapan Dempsey, “Sadece kendi güçlerimiz için değil aynı zamanda başarmayı istediğimiz hedefler için oluşturabileceği risklerden dolayı da kesinlikle güvenlik incelemesinden geçirilmeyi kısa kesmeyeceğiz”  şeklinde konuştu.

-“TEMMUZUN SONUNA DOĞRU SAYI ARTACAK-“

Programa katılımın az olmasında Ramazan’ın da etkili olduğuna işaret eden Dempsey, bu zaman diliminde insanların aileleriyle olmak istediğini hatırlatıp, Temmuz ayının ortalarına doğru güvenilir yeni katılımların olabileceğini savundu.

Haberde Suriyelilere yönelik eğit-donat programına Türkiye’nin yanı sıra Ürdün, Katar ve Suudi Arabistan'ın da ev sahipliği yaptığı anımsatıldıktan sonra  ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un geçtiğimiz günlerde Suriyeli muhaliflere yönelik “eğit-donat” programına katılanlara, aylık 250-400 dolar arası maaş verildiğini açıkladığına da dikkat çekiliyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@