Demirtaş: Cumhurbaşkanı Erdoğan İle Üç Yıl Konuşmadık

NEW YORK(ANKA) – HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dünyanın &...

Haberler 12.11.2015, 13:25
Demirtaş: Cumhurbaşkanı Erdoğan İle Üç Yıl Konuşmadık

NEW YORK(ANKA) – HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dünyanın önde gelen dergilerinden TİME ile yaptığı mülakat sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile üç yılı aşkın bir süre konuşmadığını belirtti.  

TİME dergisi, Ortadoğu Büro Şefi Jared Malsin ile Diyarbakır’da yapılan mülakatı, “Bu adamın Türkiye’de zor bir görevi var” başlığıyla aktardığı haberinde Demirtaş’ı ülkenin en önemli Kürt politikacılarından biri olarak niteledikten sonra “Ancak TİME’a, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la üç yılı aşkın bir süre konuşmadığını söyledi” diyor.

Demirtaş ile Erdoğan’ın en son 2012 yılında temas kurduklarını kaydeden dergi “Demirtaş ve başka muhalefet yetkililerinin, Türkiye’nin, kanlı iç savaşın ilk aşamalarında bulunan Suriye politikasını görüşmek üzere o dönemde Başbakan olan Erdoğan ile oturduklarını” anlattıktan sonra Demirtaş’ın görüşmeye ilişkin şu sözlerini yansıtıyor:

“O dönemde (Suriye’deki) Kürtlerle müzakere etmenin ne kadar önemli olduğunu konuştuk. Suriye’deki muhalif grupları desteklemenin gündeme radikal İslamcı grupları getirebileceğini söyledik. Bu, bugün bir realite oldu. Geriye baktığımızda haklı idik.”

TİME, Demirtaş’ın Erdoğan’ı “annesinin vefat ettiği 2011 yılında da telefonla aradığını” anlattığı haberinde “ülkenin Cumhurbaşkanı ile en büyük partilerden birinin lideri arasındaki temas yokluğu, Türkiye’deki geniş ve büyüyen siyasi uçurumun bir ölçüsüdür” görüşünü dile getirdi.

1 Kasım seçiminin sonuçlarının gündeme geldiği mülakat sırasında Demirtaş, Erdoğan’ın “şiddet korkusunu silah olarak kullandığını” iddia etti. Demirtaş, Hükümeti,  Ankara’daki intihar saldırısının arkasında bulunduğu sanılan IŞİD’i “dizginlememek”le suçlarken de “Hedef olan bizlerdik" gibi sözler de kullandı.

TIME,  PKK’nın yaz aylarında Türk güvenlik güçlerine karşı saldırılara yeniden başladığını, Hükümetin de PKK kamplarına karşı hava baskınlarını yürüttüğünü, Türkiye’nin de IŞİD’i vurarak Suriye savaşına girdiğini anlattıktan sonra  bu gelişmelerin Demirtaş gibi Kürt siyasilerini “zor durumda” bıraktığını düşünüyor.

Haberinin son bölümünde de Demirtaş’ın “Bizim ilkelerimiz var. Silahlı mücadeleye ve şiddete karşıyız. Aynı zamanda devletin ihlallerine de karşıyız. Evrensel insan haklarını savunuyoruz” sözleri de yansıtılıyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@