Def Kapsayıcı Büyüme Ve Kalkınma Raporu 2015: Türkiye'de Eğitim İyileştirilmeli, Kadınlar Emek Piyasasına Girmeli

Dünya Ekonomik Forumu, Türk eğitim sisteminin özellikle genç nüfus arasındaki görece yüksek işsizlik oranını azaltmada gerekli becerileri temin etmek için iyileştirilmesi gerektiğini bildirdi. DEF, Türkiye’de kadınların emek piyasasına daha yüksek katılımının orta sınıfı genişleteceğini belirtti.

Haberler 08.09.2015, 11:52
Def Kapsayıcı Büyüme Ve Kalkınma Raporu 2015: Türkiye'de Eğitim İyileştirilmeli, Kadınlar Emek Piyasasına Girmeli

ANKARA(ANKA) – Dünya Ekonomik Forumu, Türk eğitim sisteminin özellikle genç nüfus arasındaki görece yüksek işsizlik oranını azaltmada gerekli becerileri temin etmek için iyileştirilmesi gerektiğini bildirdi. DEF, Türkiye’de kadınların emek piyasasına daha yüksek katılımının orta sınıfı genişleteceğini belirtti.

Dünya Ekonomik Forumu’nun 2015 yılına ait Kapsayıcı Büyüme ve Kalkınma Raporu yayınlandı. Raporda BM’nin taslak durumdaki Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Türkiye’nin başkanlığındaki G20’nin toplumun tüm kesimlerinin kalkınmadan pay alması anlamına gelen “kapsayıcı büyümeyi” aynı ayrı öncelikli gündem maddesi olarak kabul ettikleri hatırlatıldı.

Raporda, dünyada üst orta gelir grubundaki 26 ülke arasında gösterilen Türkiye hakkında şu değerlendirmeler yer aldı:

“Türkiye büyük firmaların ekonomiyi domine etmemesini ve ekonomik faaliyeti boğmamasını sağlayan, şirketler arasındaki görece yüksek rekabetten yarar  sağlıyor. Türkiye yatırım yapılmasını sağlayan bu iş dinamizmini getiren görece sofistike bir finansal sektöre de sahip. Diğer yandan eğitim sistemi, çıktıları gelir düzeyine bakmaksızın daha adil kılmak ve özellikle genç nüfus arasındaki görece yüksek işsizlik oranını azaltmada gerekli becerileri temin etmek için iyileştirilmeli. Kadınların emek gücüne erkek ve kadınlar arasındaki çok büyük ücret uçurumunun azaltılmasını cesaretlendirebilecek daha yüksek katılımı, daha fazla yetenek ve yaratıcılığın müjdecisi olacak, şimdiden büyüyen orta sınıfı daha da genişletecektir.” (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@