Davutoğlu: Işid'e Karşı Bütünleşmiş Bir Stratejiye İhtiyaç Var

ANKARA (ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, CNN International kanalına yaptığı açıklamalarda IŞİD'le m&...

Haberler 10.11.2015, 08:05
Davutoğlu: Işid'e Karşı Bütünleşmiş Bir Stratejiye İhtiyaç Var

ANKARA (ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, CNN International kanalına yaptığı açıklamalarda IŞİD'le mücadelede Türkiye'nin koalisyon dâhilinde oluşturulacak bir stratejide rol almaya hazır olduğunu söyledi ve kara operasyonunun da dâhil olduğuna işaret etti.

Christian Amanpour'un sorularını yanıtlayan Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye'de IŞİD'le mücadelede kara operasyonu düzenleyip düzenlenmeyeceğine ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

"Kara gücü, hep birlikte konuşmamız, paylaşmamız gereken bir durum. Hava ve kara operasyonu olmak üzere bütünleşmiş bir stratejiye ihtiyacımız var. Ancak Türkiye tek başına tüm yükü üstlenemez. Eğer koalisyon ve çok iyi bütünleşmiş bir strateji varsa, Türkiye her anlamda rol almaya hazırdır."

Amanpour'un "Kara operasyonu da dâhil mi?" sorusunu da Davutoğlu, "Evet, elbette. Aksi takdirde IŞİD'e karşı karadan operasyon düzenlenirken sahada güç boşluğunun devam etmesi IŞİD'in yerine başka bir terörist grubun ortaya çıkmasına sebep olur. Suriye krizini kapsamlı şekilde çözmeliyiz" sözleriyle yanıtladı.

Davutoğlu, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın iktidarda kalması durumunda Suriyeli mültecilerin ülkelerine geri döneceklerini düşünmediğini belirtti.

Batılı diplomatların Suriye'de geçiş sürecinde Esad'ın kalmasına yönelik söylemlerine ilişkin de Davutoğlu, "Asıl soru Esad'ın nasıl ve ne kadar iktidarda kalacağı değil, Esad'ın ne zaman ve nasıl gideceği" dedi.

Suriye'de çözümün ne olacağına dair de Başbakan şunları kaydetti:

"Çözüm nedir? Çözüm çok basit. Milyonlarca Suriyeli mültecinin, Suriye'de barış sağlandığı düşüncesiyle geri dönmeye karar vermesidir. Esad, Şam'da iktidarda kaldığı sürece, mültecilerin geri döneceğini sanmıyorum."

BBC Türkçe'ye göre, Mısır'da düşen Rus yolcu uçağıyla ilgili de konuşan Davutoğlu, "Uçağın düşürülmesi hepimize karşı bir saldırıdır" dedi.

Başbakan, Türkiye'de ifade özgürlüğüne yönelik kısıtlamalar olduğu eleştirileri için de "Elbette herkes bizi eleştirebilir. Fakat bunlar gerçeği yansıtmıyor. Bu seçimlerde yaklaşık 20 parti yarıştı. Hiç kimsenin sözlerine engel olunmadı" ifadelerini kullandı. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@