Darbe girişimine dış basından tepkiler

Türkiye'deki darbe girişimine dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor.

Haberler 16.07.2016, 16:14
Darbe girişimine dış basından tepkiler
Türkiye'deki darbe girişimine dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor.

İNGİLTERE

Türkiye'deki darbe girişimine İngiliz basını geniş yer verildi. Darbe girişiminin Türkiye'yi kaosa sürükleyeceği vurgulandı. İngiliz gazeteleri, Türkiye'de 161 kişinin hayatını kaybettiği darbe girişimini manşetlerinden duyurdu. TIMES gazetesi gelişmeleri "Türkiye'de darbe" başlığı ile okuyucularına manşetten verdi.. Dünya sayfasında iki tam sayfa analiz yayınlayan gazete, Türk ordusunun tanklar ve askerler göndererek başkentin bazı noktalarında kontrolü ele geçirdiğini yazdı. Gazete, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın taraftarlarını sokaklara çıkmaları için çağırdığını ifade etti. Haberde ayrıca Başbakan Binali Yıldırım'ın "Bu darbe girişiminin arkasındakiler yaptıklarını çok pahalıya ödeyecekler" ifadesine yer verildi.

GUARDIAN gazetesinin de manşetten verdiği haberin başlığı ise "Askeri darbe Türkiye'yi kaosa sokuyor". Gazete, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şehrin belli noktalarını kapatan askere karşı insanları sokaklara çağırdığını yazarak, Erdoğan'ın "İnsandan daha üstün bir güç yoktur" sözlerine yer verdi.

DAİLY EXPRESS gazetesi de haberi manşetten duyurarak, Türkiye'de yaşanan olaydan yüzbinlerce İngiliz turistin etkilendiğini yazdı. Gazete, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vatandaşları birlik olmak için sokaklara çağırdığını ifade ederek, Erdoğan'ın "Bu işgalcilere ülkemizi asla bırakmayacağız." ifadesine yer verdi.

DAİLY TELEGRAPH gazetesi de "Türkiye'de askeri darbe" başlığı ile manşetten duyurduğu haberde, 20 binden fazla İngiliz vatandaşının Türkiye'de yaşadığı ve binlercesinin de tatillerini yapmak üzere ülkede olduğunu yazdı. İngiltere'nin yeni Dışişleri Bakanı Boris Johson'un twitter hesabından Türkiye'deki gelişmenin kendisi için büyük bir test olacağını vurguladığı ifade edildi.

DAİLY MİRROR gazetesi "Türkiye'de iç savaş korkusu" başlığı attığı haberde, tankların caddelerde olduğu, çatışmaların yaşandığı ve havaalanların kapıldığını yazdı.

İTALYA Darbe girişimine İtalya'dan ilk tepki: "Memnunuz" Türkiye'deki darbe girişimine ilişkin İtalya'dan ilk tepki geldi. İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, sosyal medya hesabından paylaştığı iletide, "Mevlüt Çavuşoğlu'yla telefonda görüştüm: Kurumların savunması ve halkın seferberliğinin üstün gelmesinden memnunuz" ifadelerini kullandı. İtalya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, telefon görüşmesi sırasında Mevlüt Çavuşoğlu'nun, "terörist" olarak nitelediği girişimin başarısız olduğunu vurguladığı belirtildi. Bu arada İtalya Dışişleri Bakanlığı, darbe kalkışması yaşandığının anlaşılması üzerine, Türkiye'deki vatandaşları için dün gece bir kriz masası kurdu. Öte yandan, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine karşı aşırı sağcı Kuzey Ligi (Lega Nord) partisi lideri Matteo Salvini ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Erdoğan yeniden gücü ele aldı, Türkiye zorlama İslamileşme yolunda ilerleyecek" derken, birilerinin Türkiye'yi AB'de istediğini, ancak bunun asla gerçekleşmeyeceğini yazdı.

AZERBAYCAN Azerbaycan Cumhurbaşkanının sosyal-siyasi konulardaki yardımcısı Ali Hasanov, yaptığı basın açıklamasında, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in olayı darbe girişimi olarak değerlendirerek şiddetle kınadığını duyurdu. Ali Hasanov, yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye'de yaşanan olaydan ciddi rahatsız oldu ve darbe girişimini şiddetle kınadı" dedi. Azerbaycan'ın Türkiye devleti ve halkının yanında olduğunu ve Türk halkının demokratik yolla seçtiği hâkimiyeti desteklediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Aliyev,darbe girişiminin önlenmesini de alkışladığı vurgulandı. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in, Türkiye'de yaşanan darbe girişimi sonucu hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da şifa dileklerini ilettiği de ifade edildi.

RUSYA Rusya Dışişleri Bakanlığı Türkiye'de yaşanan son olaylara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şu şekilde: "Moskova, Türkiye Cumhuriyeti'ndeki son olaylardan dolayı çok endişeli. Ülkede var olan terör tehdidi ve bölgedeki askeri krizin fonunda iç siyasi durumun kızışması uluslararası ve bölgesel istikrar için yüksek tehlike oluşturuyor. Türkiye hükümeti ve halkını mevcut sorunlarını şiddet kullanmadan ve anayasaya saygı duyarak çözmeleri için çağrıda bulunuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin yasal hükümeti ile ikili ilişkilerin ilerlemesi çıkarları doğrultusunda terörle mücadele başta olmak üzere uluslararası sorunların etkili çözümü için ortak çalışmaya hazır olduğumuzu bildiriyoruz. Şu anda Türkiye'de bulunan Rus vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için ciddi güç sarf ediliyor. Özellikle Rusya Federasyonu Konsolosluğu'nda kriz merkezi kuruldu. İstanbul Atatürk Havalimanında konsolosluk görevlisi bulunuyor. Rus vatandaşlarına gereken tüm yardımı yapmaya hazırız."
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@