Daily Mail'den Yeni İddia: Türkiye'de Işid Militanlarına Sahte Pasaport Satılıyor

LONDRA(ANKA) – Büyük bir mülteci akınıyla karşı karşıya bul...

Haberler 18.09.2015, 13:20
Daily Mail'den Yeni İddia: Türkiye'de Işid Militanlarına Sahte Pasaport Satılıyor

LONDRA(ANKA) – Büyük bir mülteci akınıyla karşı karşıya bulunan Avrupa Birliği ülkelerinden İngiltere’de yayınlanan Daily Mail Gazetesi, Suriye'de savaşmış IŞİD militanlarının Avrupa'ya giden mültecilerin arasına karışabilmek için “Türkiye'de sahte Suriye pasaportları aldığı” iddiasında bulundu.

Güneydoğu Anadolu Bölgesine giden Daily Mail muhabiri Nick Fagge, 2 bin ABD doları karşılığında sahte pasaport, Suriye kimlik kartı ve ehliyet alabildiğini yazdı. Haberi yansıtan BBCTürkçe de “Kimlik belgelerinin üzerinde muhabirin fotoğrafı ve geçen yıl Halep'teki çatışmalarda ölmüş bir kişinin adı var” dedi. Haberde şöyle devam ediliyor:

“Muhabire bilgi veren kaçakçılar, boş pasaport defterlerinin çatışmalar sırasında ele geçirildiğini ve sahte belgelerin düzenlenmesinde kullanıldığını söylüyor. Haberde kimlik belgelerinin Avrupa ülkelerinde iltica başvurularının kabulünü kolaylaştırdığı için, cihatçı gruplar dahil farklı çevreler tarafından tercih edildiği belirtiliyor.”

"Güvenlik gerekçesiyle" sahte pasaportların Türkiye'nin hangi ilinde teslim alındığı açıklanmadığı haberde  "IŞİD militanları Avrupa'ya giriş yaptıktan sonra Batılı ülkelerde saldırılar düzenlemek için organize olabilir ya da Suriye'de işledikleri suçları geride bırakabilirler" ifadeleri de yer alıyor.

-“SAHTE PASAPORT” SÜRECİ-

Kaçakçılardan birisi Daily Mail'e "sahte pasaport" sürecini şöyle anlatıyor:

“Boş pasaport defterleri ve pasaportlara isimleri işleyen yazıcılar çatışmalar sırasında cihatçı gruplar tarafından ele geçiriliyor. Suriye'de yapılan Sahte pasaportlar Türkiye sınırına getiriliyor. Kaçakçılar, pasaportları teslim aldıktan sonra Türkiye'de teslimatı yapıyor.”

AB'nin sınır güvenliğinden sorumlu Frontex’ten yapılan açıklamada da "Son veriler sahte evrakların arttığını gösteriyor. Iraklıların, Filistinlilerin hatta Fas ve Cezayirlilerin dahi sahte Suriye pasaportları taşıdığı tespit edildi" deniliyor.(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@