Csıs: Abd'nin Suriyeli Kürtlerle Nasıl Çalışacağı Belli Değil

ABD’nin, Türkiye PKK ile yeni bir büyük çatışma dönemi başlatırsa Suriyeli Kürt PYD ve militanlarıyla çalışmayı nasıl sürdürebileceği konusunun net olmadığı bildirildi.

Haberler 30.07.2015, 08:09
Csıs: Abd'nin Suriyeli Kürtlerle Nasıl Çalışacağı Belli Değil

ANKARA(ANKA) – ABD’nin, Türkiye PKK ile yeni bir büyük çatışma dönemi başlatırsa Suriyeli Kürt PYD ve militanlarıyla çalışmayı nasıl sürdürebileceği konusunun net olmadığı bildirildi.

Washington merkezli ünlü düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi (CSIS)’in Burke Kürsüsü uzmanlarından Anthony H. Cordesman, Türkiye’nin İncirlik Üssü’nü açma kararını değerlendiren makale kaleme aldı.

“ABD’nin DEAŞ, Irak ve Suriye Savaşı’ndaki ‘Belirsiz’ Oyun Değiştirenleri” başlıklı makalede Orta Doğu’daki savaşın DEAŞ ve diğer şiddet yanlısı aşırı İslami unsurlarla Suriye’nin geleceğe yönelik istikrarı için mücadeleyi öngördüğü, Irak’a bir tür istikrar getirmeyi amaçladığı bildirildi.

Makalenin “Türkiye’nin Artan Etkisi” başlıklı bölümünde şöyle denildi:

“-Türkiye’nin oyunu İncirlik’i tahsis ederek değiştirmesi, Suriye’deki DEAŞ hedefleriyle başa çıkmada bazı taktik avantajlar sunuyor. Fakat bu, havada belirleyici avantajları güçlükle sunarken, karada ise açık bir avantaj getirmiyor. Bundan başka üsler konusunda verilen hakların ilanından tam bir gün sonra ve Türkiye DEAŞ saldırısına başladığında, PKK’yla çatışmaya girdi, Türkiye’nin kendi Kürtleriyle mücadelesi yeniden başladı ve ülke PKK’nın Irak’taki hedeflerine saldırdı.

-Bu, gelişmelerin Erdoğan’ın Kürt yanlısı partiyle başa çıkma isteğini ve Türkiye’nin faaliyetlerinin ABD’nin PYD’li Suriyeli Kürtler ve PKK’daki Türkiye Kürtleriyle bağlantılı halk muhafız birimi ve YPG militanlarının askeri eylemlerini destekleyerek elde ettiği başarıyı nasıl etkileyeceğine ilişkin ciddi sorular ortaya koydu.

-ABD aynı zamanda Türkiye ile Suriye’de gayrı resmi bir uçuşa yasak bölge yaratmak için birlikte çalışma konusunda mutabakata varmış görünüyor.

-Ancak uçuşa yasak bölge oluşturulduğunda nasıl işletileceği, olacaksa Türk kara kuvvetlerinin rolünün ne olacağı, helikopterler dâhil tüm Suriye hava araçlarını etkileyip etkilemeyeceği, kimin ne için koruma sağlayacağı, Suriye kara kuvvetlerini kapsayıp kapsamayacağı, DEAŞ’ın bir parçası olmayan ama El Kaide ile bağı bulunan El Nusra Cephesi dâhil şu anda İslamcıların domine ettiği Suriyeli isyancı grupların dış desteğinde ne gibi değişiklikler yapacağı net değil.

-ABD’nin, Türkiye eğer kendi Kürtleriyle yeni bir büyük çatışma dönemi başlatırsa PYD ve muhafız birimi ve militanları bünyesindeki Suriyeli Kürtlerle çalışmayı nasıl sürdürebileceği de net değil. Suriye’de DEAŞ’a karşı ABD ile birlikte en etkin savaşan güçler –Arap isyancılar değil- Suriye’li Kürtlerdi. Anne Barnard ve Michael Gordon’un New York Times’taki bir makalede belirttikleri gibi, ‘ABD çabalarına dâhil edeceği Suriyeli asi güçlerle, Suriye’de DEAŞ’la mücadelede son dönemde ana partneri olan ama Türkiye’nin düşman addettiği Suriyeli Kürt Y.P.G. militanlarının yanına kimi alacağını henüz açıklamadı.” (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@