Coghlan: Cihatçılar, Suriye'deki Yenilgilerinin İntikamı İçin Türkiye'yi Hedef Alıyor

BBC Türkçe\'de İngiliz Times gazetesinin Orta Doğu Muhabiri Tom Coghlan’ın Şanlıurfa\'nın Suriye sınırındaki Suruç ilçesinde 31 kişinin hayatını kaybettiği intihar saldırısına ilişkin analizlerine yer verildi.

Haberler 21.07.2015, 15:44
Coghlan: Cihatçılar, Suriye'deki Yenilgilerinin İntikamı İçin Türkiye'yi Hedef Alıyor

-İngiliz Times gazetesinin Ortadoğu Muhabiri Tom Coghlan, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan ve 31 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan patlamaya ilişkin, "Cihatçılar, Suriye'deki yenilgilerinin intikamı için Türkiye'yi hedef alıyor" yorumunu yaptı.

ANKARA (ANKA) - BBC Türkçe'de İngiliz Times gazetesinin Orta Doğu Muhabiri Tom Coghlan’ın Şanlıurfa'nın Suriye sınırındaki Suruç ilçesinde 31 kişinin hayatını kaybettiği intihar saldırısına ilişkin analizlerine yer verildi.

Coghlan, "Cihatçılar, Suriye'deki yenilgilerinin intikamı için Türkiye'yi hedef alıyor" yorumunu yaparak, “IŞİD geçtiğimiz iki yıl boyunca Türk hükümetine meydan okumaktan kaçındı. Türkiye'nin sınır bölgesini de, silah kaçakçılığı yapmak ve Suriye'nin kuzeyinde asker toplamak için kullandı. On binlerce kişi tek taraflı 'halifelik' ilan edilen bölgeye geçti. Bu kişiler arasında 700 Britanyalı da vardı" ifadelerini kullandı.

-"ANKARA, CİHATÇILARI AYRILIKÇI KÜRTLERE KIYASLA DAHA KÜÇÜK BİR TEHDİT OLARAK GÖRDÜ”-

"Ankara, cihatçıları ayrılıkçı Kürtlere kıyasla daha küçük bir tehdit olarak gördü" yorumunu yapan Coghlan, “Eğer IŞİD'in işi olduğu kanıtlanırsa, dünkü saldırı örgütün hesabının değiştiğini gösteriyor" dedi.

Coghlan, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın iki hafta önce Türkiye'den Suriye sınırında güvenliği artırması isteğini hatırlattığı analizinde, “NATO'nun hava kuvvetlerince desteklenen Kürt güçleri cihatçıları sınır bölgesinde kontrol ettikleri alanlardan birkaç kilometre uzaklaştırdı. IŞİD şimdi cihatçıların destek ağını ve uyuyan hücrelerini kullanarak Türkiye'de daha fazla istikrarsızlığa neden olabilir, belki de bunun ülkenin büyük turizm sektörünü hedef alarak yapabilir” ifadelerini kullandı. (ANKA)

(ÖZ/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@