Çipras'ın Türkiye Ziyareti Yunanistan'da Tartışılıyor

ATİNA/BERLİN (ANKA) – Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın göreve geldikten sonra ilk ...

Haberler 18.11.2015, 10:45
Çipras'ın Türkiye Ziyareti Yunanistan'da Tartışılıyor

ATİNA/BERLİN (ANKA) – Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın göreve geldikten sonra ilk kez Türkiye’yi ziyaret etmesi, dikkat çekti. İki günlük ziyaretin “yoğun” gündemin ana maddeleri “mülteci krizi ve futbol” olarak sıralanırken, “Yunanistan Suriye ve Ortadoğu’dan gelen mültecilerin Avrupa Birliği’ne (AB) ayak bastığı ülke konumunda, Türkiye’ye ise  sığınmacı krizinin çözülmesinde anahtar rolde” yorumu yapılıyor.

İstanbul’da, Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla birlikte seyrettiği maçtan sonra Çıpras’ın Ankara’daki görüşmelerinde mülteci krizi konusunda alınabilecek önlemlere ağırlık verileceği belirtilirken Yunan hükümetinin, mülteci krizinin çözümü için AB’nin yaptığı Türk ile Yunan sahil koruma ekiplerinin Ege’nin doğusunda birlikte devriye gezmeleri önerisine "egemenlik konusunda kayba uğratır" endişesiyle karşı çıktığı belirtiliyor.

-“ORTAK DEVRİYE DAHA FAZLA SORUN YARATACAK”-

Bu arada, Çipras’ın Türkiye ziyaretini irdeleyen Yunanistan Avrupa ve Dış Politika Vakfı (ELIAMEP) Yöneticisi ve siyaset uzmanı Thanos Dokos DWelle’ye yaptığı değerlendirmede ortak devriye uygulamasının sorunları çözmek yerine daha fazla sorun yaratacağını savunurken  bir çözüm seçeneği olarak, AB Sınır Koruma Ajansı Frontex tarafından koordine edilen bir ortak devriye sistemini önerdi.

Yunan tarafının, Türkiye ile AB arasında imzalanan Geri Kabul Anlaşması’nı tam anlamıyla hayata geçirmeye yanaşmayan komşu ülkesinin sığınmacı krizinde sorumluluk taşıdığını düşündüğünü belirten DWelle,  2013 yılında imzalanan anlaşmaya rağmen görüşmelerin şu ana kadar somut bir sonuç vermediğini söylüyor.

Dokos da Türkiye’nin “Suriye’deki İslamcı muhalif grupları desteklediğini ve ayrıca Ortadoğu’dan gelen sığınmacıların Avrupa’ya kaçmasına neden olduğunu, bu yüzden de "sorunun bir parçası" olduğunu” öne sürerken, Türkiye’nin aynı zamanda “çözümün de bir parçası” olarak görülmesi gerektiğini ifade etti.

-ÇİPRAS’IN ANKARA’YA GİTMESİ “HAKLI BİR ADIM”-

Bu arada Yunan To Vima Gazetesinden siyaset uzmanı Yannis Kartalis da “Başbakanın Ankara’ya gitmesi kesinlikle haklı bir adım, zira AB ortak bir çizgide uzlaşamadı” derken, Yunanistan'ın en yüksek tirajlı gazetesi Ta Nea, Atina’nın AB’deki ortaklarının ve kreditörlerin şu anda dikkatlerini öncelikle Türkiye’ye çevirdiğini iddia ediyor ve Çipras’ın Ankara ziyaretine yeterli derecede hazırlanmadığı yönünde eleştirilerini dile getiriyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@