Son Dakika

Çin Basını: Erdoğan, Çin'i Hedef Alan Teröre Karşı

Çin’den kaçan Uygurlar meselesinin Türkiye ile Çin arasındaki yarattığı sıkıntıların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin’e yaptığı resmi ziyaret, bu ülkenin medyasında geniş yer buldu.

Haberler 30.07.2015, 12:02
Çin Basını: Erdoğan, Çin'i Hedef Alan Teröre Karşı

BEİJİNG(ANKA) – Çin’den kaçan Uygurlar meselesinin Türkiye ile Çin arasındaki yarattığı sıkıntıların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin’e yaptığı resmi ziyaret, bu ülkenin medyasında geniş yer buldu. Global Times Gazetesi, “Türk Cumhurbaşkanı, Çin’i hedef alan teröre karşı” başlığı ile verdiği haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çin ziyareti sırasında “Doğu Türkistan İslami Hareketiyle mücadelesinde Çin ile işbirliğini yapmaya sözü verdiğini” öne sürüyor. 

Global Times, “Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çarşamba günü Beijing ziyareti sırasında Doğu Türkistan İslami Hareketiyle mücadelesinde Çin ile işbirliğini yapmaya söz verdi” diye yazıyor ve bunun gözlemcilerce “Türkiye’nin Çin-Türk bağlarının gelişmesindeki engelleri kaldırmaya ve daha sıkı ekonomik işbirliğini aramaya hazır olduğunun açık bir işareti olarak” değerlendirildiğini söylüyor.

Erdoğan’ın Cin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile görüşmesinde “Türkiye’nin Çin’in egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı göstereceğini ve Doğu Türkistan İslami Hareketi’ninkileri dahil,  Çin’i hedef alan terörist eylemlerine karşı çıkacağını, hiçbir gücün Çin-Türk bağlarına zarar vermesine izin vermeyeceğini söylediğini” yazan gazete, Erdoğan’ın ayrıca Türkiye’nin de “terör kurbanı” olduğunu ifade ettiğini de aktarıyor.

-“ERDOĞAN’IN SÖZLERİ NET VE GÜÇLÜ”-

Gazeteye konuşan Türkiye uzmanı Pekin Üniversitesi öğretim üyelerinden Zan Tao da, Erdoğan’ın Doğu Türkistan İslami Hareketi konusundaki ifadelerinin “benzer konulara ilişkin daha önce sarfettiği sözlere göre net ve güçlü” olduğunu söylerken Erdoğan’ın “açık biçimde Doğu Türkistan İslami Hareketi ile  Türkiye ve Çin’deki diğer Uygurlar arasında ayrım yaptı” görüşünü dile getiriyor.

Cumhurbaşkanı Xi’nin Çarşamba günü Erdoğan’ın Türk topraklarının Çin’in ulusal çıkarlarına zarar vermek için kullanılmasına izin verilmeyeceğini sık sık söylemesini takdir ettiğini belirttiğine dikkat çeken gazete, Şangai Uluslararası Etüdleri Enstitüsü’nden uzman Li Weijian’ın, Xi’nin işbirliğine yaptığı vurgunun, ekonomik işbirliği ve ikili ilişkilerin geliştirilmesinin engellenmemesi yönünde Türkiye için bir “uyarı” oluşturduğu görüşünü de yansıtıyor.

-“TÜRKİYE’NİN ÇİN YATIRIMLARINI ARTIRMAYA İHTİYACI VAR”-

Global Times, Erdoğan’ın ziyaretinde ekonomik konuların altının da çizildiğini belirterek, Türkiye’de ekonomik yavaşlamadan çıkılmakta olduğuna dikkat çekiyor ve ülkenin 2023 yılı itibariyle dünyanın başlıca 10 ekonomisi arasına girebilmesi için  Çin’in yatırımlarını artırmaya ihtiyacının bulunduğu yorumuna da yer veriyor.

Haber, “Buna ek olarak Türkiye, AB’ye katılma hedefinde henüz başarılı olmadığı için dikkatini Doğu’ya çevirmiş durumda ve (Çin’in üyesi bulunduğu) Şangai İşbirliği Örgütü’ne katılmaya büyük ilgi gösteriyor” değerlendirmesiyle son buluyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@