Çin, Ankara'daki Terör Saldırısını Kınadı

Çin, Ankara'da meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınadığı-nı açıkladı.

Haberler 12.10.2015, 10:06
Çin, Ankara'daki Terör Saldırısını Kınadı
Sadi KAYMAZ, PEKİN / DHA- Çin, Ankara'da meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınadığı-nı açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying tarafından Pazar gü-nü akşam yayımlanan yazılı açıklamada, “Çin her tür terör saldı-rısına karşıdır” denildi.

Açıklamada, “Çin'in Türkiye ve diğer ülkelerin dünyada güvenlik ve istikrarı korumak için harcadığı çabaları desteklediği” kayde-dildi.

ÇİN SURİYE’YE UÇAK GEMİSİ GÖNDERDİ Mİ?

Öte yandan, Çin Komünist Partisi’nin resmi dış politika gazetesi Huanqiu’ya konuşan Halk Kurtuluş Ordusu Donanma Çalışmala-rı Araştırma Enstitüsü Kıdemli Uzmanı Zhang Junshe, uçak ge-misi Liaoning’in Suriye’de bulunduğuna ya da bu ülkeye yol al-dığına şeklindeki haberlerin “saf dedikodu” olduğunu söyledi.

Lübnan’da yayın yapan El-Masdar televizyonunun Eylül ayında ortaya attığı “Liaoning Tartus Limanı’nda” iddiası, İsrailli iki gaze-teci tarafından kurulan DEBKAfile adlı internet sitesinin “Liaoning Şüveyş Kanalı’ndan geçti” haberiyle yayılmıştı.


Ukrayna’dan alınarak “gazino yapma sözüyle” ve yüzer kütle sta-tüsünde 2001’de Boğazlar’dan geçirilen Varyag, Çin tarafından ülkenin kuzeyindeki Dalian limanında donatılarak uçak gemisi haline getirilmiş ve adı “Liaoning” olarak değiştirilmişti.

EĞİTİM AMAÇLI KULLANILIYOR

Tarihinde uçak gemisi ve ona bağlı savaş grubu işletme tecrü-besi bulunmayan Çin ordusu, halihazırda Liaoning’i eğitim amaç-lı kullanıyor.


Açık deniz donanması inşa etmekte olan Çin’in gelecek 10 yılda bir kaç yerli yapım uçak gemisini suya indireceğini öne süren as-keri uzmanlar, bu alanda ABD’nin sahip olduğu birikime erişme-nin ise en az yarım asır alacağı yorumunda bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@