Chrıstına Lagarde: Türkiye'nin Kızları Eğitimi Ders Verici

IMF Başkanı Christine Lagarde, Türkiye’de kızların eğitimi konusunda yapılan çalışmaların “ders verici” nitelikte olduğunu bildirdi.

Haberler 07.09.2015, 11:51
Chrıstına Lagarde: Türkiye'nin Kızları Eğitimi Ders Verici

-IMF Başkanı Christine Lagarde, Ankara konuşmasında Türkiye’de kadınların istihdamda erkeklerle aynı düzeye gelmesi durumunda kişi başına milli gelirin yüzde 22 artacağını bildirdi.

ANKARA(ANKA) – IMF Başkanı Christine Lagarde, Türkiye’de kızların eğitimi konusunda yapılan çalışmaların “ders verici” nitelikte olduğunu bildirdi.

Lagarde Ankara’da düzenlenen W20 (Women 20) zirvesinde açılış konuşması yaptı. 2025 vaadleri üzerine bir konuşma yapan Lagarde, kadınların konumlarını güçlendirmenin ekonomik büyümeyi artırdığına değindi. ABD’de çalışan kadın sayısının çalışan erkek sayısına ulaşması halinde ülkede GSYH’nın yüzde 5 artacağı tahminini aktaran Lagarde, aynı durumda GSYH’ların Japonya’da yüzed 9, Hindistan’da ise yüzde 27 artacağını kaydetti.

Tahminler varsayımsal olsa da ciddiye alınmayı gerektirecek ölçüde önemli ve büyük olduğunu kaydeden Lagarde, “Bu özellikle nüfus yaşlanırken potansiyel büyümenin azaldığı ülkeler için geçerli” dedi.

Ayrıca giderek daha fazla sayıda kadının güvenceli ve iyi ücretli işlere çekmenin kişi başına geliri de artıracağına değinen Lagarde, “Türkiye için istihdamda kadın eşitliğinin kişi başına milli geliri yüzde 22 artırabileceği tahmin edilmişti. Aynı tür kazanımlar diğer birçok ülke içinde olası” dedi.

Lagarde eğitim konusunda ise “Ülke düzeyinde Türkiye’nin kızların eğitimine ilişkin kendi deneyimi ders verici. Bir işi olan Türk kadınlarında diplomalıların oranı bir hayli yüksek, yüzde 70’i geçiyor. Ancak skalanın okumaz yazmazlığın bulunduğu diğer ucunda kadınların sadece yüzde 17’sinin bir iş bulabiliyor. Gerçekten Türkiye’de bir yıl okul öncesi eğitimin dâhil edilmesinin kadınların emek gücüne katılımını yüzde 9 artırdığı tahmin edildi. Mesaj açık: Kızların eğitimi belki de bir ülkenin yapabileceği tek en iyi yatırım” diye konuştu. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@