Chp Bildirgesi Rus Medyasında: Chp Rusya İle Her Alanda İşbirliği Vaat Etti

MOSKOVA(ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan seçim bildirgesi yurt dışında sadece ekonomi ve sosyal alanda verilen sözlerle değil dış politika bölümleri ile de dikkat çekti. CHP’nin dış politika v

Haberler 20.04.2015, 12:35
Chp Bildirgesi Rus Medyasında: Chp Rusya İle Her Alanda İşbirliği Vaat Etti

MOSKOVA(ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan seçim bildirgesi yurt dışında sadece ekonomi ve sosyal alanda verilen sözlerle değil dış politika bölümleri ile de dikkat çekti. CHP’nin dış politika vaatlerini geniş biçimde yansıtan Rus medyası “CHP Rusya ile her alanda işbirliğini vaat etti” diyor.

Sputnik “CHP 'AB'ye tam üyelik, Rusya ile her alanda işbirliği' vaat etti” başlığı ile verdiği geniş haberinde CHP bildirgesinin dış politika bölümü için  “CHP, seçim beyannamesi ile dış politikada da köklü değişiklikler vaadinde bulundu” değerlendirmesini yapıyor. Haberde şöyle deniliyor:

“AB sürecinde hedefin tam üyelik olduğunu belirten CHP, AK Parti'nin aksine Suriye ve Mısır ile ilişkilerin yeniden başlatılacağını bildirdi. CHP'nin beyannamesinde de Türkiye-İsrail ilişkilerine değinilmemesi dikkat çekti. CHP, Rusya ile de ekonomik ve ticari ilişkilerin daha fazla geliştirilmesinin sağlanacağı vurgulandı.”

AK Parti'nin izlediği dış politikanın "Tehlikeli Yalnızlık: Ne Yurtta Ne Dünyada Barış" olarak nitelendirildiği beyannamede “ödünsüz bir AB üyeliği”nin istendiği,  Suriye'de barış için çalışılacağı, ekonomik ilişkiler kurulacağının belirtildiğinin anlatıldığı haberde beyannamedeki  “Türkiye'nin teröre destek veren bir ülke olarak anılmasını engelleyeceğiz.  IŞİD başta olmak üzere, Irak ve Suriye'deki teröristlere yapılan her türlü yardımı önleyeceğiz ve teröre karşı kesin bir tavır alacağız”  ifadelerine vurgu yapılıyor.

Sputnik, bildirgenin Rusya ile ilgili bölümünün “Rusya Federasyonu'yla ekonomik ve ticari ilişkilerin daha fazla geliştirilmesini sağlayacağız.Türk girişimcilerinin başta Rusya olmak üzere Avrasya Ekonomik Birliği'ndeki varlıklarını destekleyecek, ulusal mevzuatların ve pratiklerin yarattığı sorunların çözümü için yapıcı destek vereceğiz” yönündeki  ifadeleri de yansıttığı belirtilen haberinde, CHP’nin Rusya ile ilgili vaatlerini  birkaç alt başlıkla ayrıntılı biçimde aktarıyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@