Cenevre'deki Bm Organizasyonunda ‘Mülteciler İçin Yeni Bir Yol' Arayışı

CENEVRE (ANKA) - Birleşmiş Milletlerin bir organizasyonu olan “Dünya ...

Haberler 16.10.2015, 08:45
Cenevre'deki Bm Organizasyonunda ‘Mülteciler İçin Yeni Bir Yol' Arayışı

CENEVRE (ANKA) - Birleşmiş Milletlerin bir organizasyonu olan “Dünya İnsani Zirvesi Küresel İstişareleri” kapsamında düzenlenen “Mülteciler İçin Yeni Bir Yol” adlı oturumda AFAD Başkanı Fuat Oktay konuştu. Türkiye’nin çalışmaları ile “küresel kamusal fayda” sağladığını vurgulayan AFAD Başkanı, bu yüzden Türkiye’nin ayırdığı finansal kaynağın BM’nin finansal takip sistemine tekrar dahil edilmesi gerektiğini ifade etti. Güvenli bölge önerisine değinen AFAD Başkanı, dünyadaki insani sistemin alarm verdiğinin altını çizdi.

AFAD açıklamasına göre, “Dünya İnsani Zirvesi Küresel İstişareleri”nin 2. gününe ikili görüşmelerle başlayan AFAD Başkanı Fuat Oktay, istişareler kaspamında “Mülteciler İçin Yeni Bir Yol” adlı oturumda kapsamlı bir konuşma yaptı. Türkiye’nin uluslararası toplumdan sığınmacılarla ilgili beklentilerini dile getiren AFAD Başkanı, Türkiye’nin Suriyeliler konusunda yaptıklarıyla “küresel kamusal fayda” sağladığını belirtti. Bu nedenle Türkiye’nin Suriyeliler için ayırdığı maddi kaynağın BM’nin finansal takip sistemine tekrar dahil edilmesi gerektiğini ifade etti.-

-SURIYELILER İÇIN AYRILAN KAYNAK KÜRESEL İNSANI YARDIM SAYILMALI-

Türkiye’nin Suriyeliler için ayırdığı maddi kaynak, yardımların ülke içinde yapıldığı gerekçesiyle bir süredir BM’nin finansal takip sistemine dahil edilmiyor. Ayırılan maddi kaynağın sisteme dahil edilmemesi ise Türkiye’nin insani yardım konusunda bulunduğu dünya sıralamasını etkiliyor. AFAD Başkanı  Fuat Oktay, yaptığı konuşmada “Suriyelilere yapılan insani yardımın, sağladığı küresel fayda nedeniyle, küresel insani yardımdır” cümlesini dile getirdi.

-KISA VADEDE POLİTİK ÇÖZÜM YOKSA BARINMA İÇİN GÜVENLİ BÖLGELER OLUŞTURULMALI-

AFAD Başkanı, insanların mülteci, sığınmacı ya da yerinden edilmiş olmasına sebep veren siyasi krizlerin çözüme ulaştırılarak barışın sağlanmasının kalıcı olacağına dikkat çekti. “Kısa vadede politik çözüm mümkün değilse, krizden etkilenenlerin kendi ülkelerinde emniyet altında olacakları güvenli bölgeler oluşturulmalıdır” diyen AFAD Başkanı Oktay, aksi takdirde yoğun nüfus hareketlerini önlemenin çok zor olduğunu belirtti.

-“DÜNYA İNSANİ SİSTEMİ ALARM VERİYOR”-

Küresel İstişareler başlayana kadar yapılan 8 bölgesel, 2 tematik istişarenin katılımcılarının yanı sıra Avrupa Komisyonu’nun da insani yardım konusunda bazı endişelere sahip olduğunu kaydeden AFAD Başkanı, Türkiye’nin dünya insani sistemine ilişkin tespitlerini aktardı. “İnsani ihtiyaçlar giderek artıp daha kompleks hale gelirken dünya insani sistemi bununlar başa çıkmakta zorlanıyor. İnsani müdahaleler yerelleştirilmeli, özel sektör daha fazla dahil olmalı ve finansal açıklar kapatılmalıdır. Uluslararası insani yardım hukukuna saygı gösterilmeli, özellikle çatışma bölgelerine insani yardım ulaşımı geliştirilmeli ve insani sistem daha bütünsel bir yapıya kavuşturulmalıdır” diyen AFAD Başkanı Fuat Oktay sözlerini, katılımcıları Mayıs 2016’da İstanbul’da düzenlenecek olan “Dünya İnsani Zirvesi”ne davet ederek tamamladı. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@