Çek Cumhurbaşkanı, Ab'deki Göçmen Krizinden Batı'nın Operasyonlarını Sorumlu Tuttu

Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milos Zeman, Avrupa\'da yaşanan göçmen krizinin temelinde “Batı\'nın Irak, Libya ve Suriye operasyonlarının” olduğunu söyledi.

Haberler 03.08.2015, 15:13
Çek Cumhurbaşkanı, Ab'deki Göçmen Krizinden Batı'nın Operasyonlarını Sorumlu Tuttu

PRAG/MOSKOVA (ANKA) - AB devletlerinden Çek Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Milos Zeman, Avrupa'da yaşanan göçmen krizinin temelinde “Batı'nın Irak, Libya ve Suriye operasyonlarının” olduğunu söyledi.

Çek basınına konuşan Zeman, "Avrupa'ya göç akını, Batılı devletlerin Irak, Libya ve Suriye'ye yaptıkları askeri müdahalelerden kaynaklanıyor. Bu müdahaleler, Ortadoğu'da terörist grupların ortaya çıkmasına katkı sağladı. Terörist gruplar ise bu bölgelerde yaşayan insanları evlerini terk etmeye zorladı" dedi.

-“ÇILGIN FİKİR GÖÇ DALGASININ TEMELİNİ OLUŞTURDU”-

Milos Zeman, ABD'nin Irak'a müdahale etme konusundaki “çılgın” fikrinin bugün Avrupa'da yaşanan göç dalgasının temelini oluşturduğunu savunan Zeman, "Irak'a askeri müdahale, Irak'ta büyük miktarda kitle imha silahları bulunduğu iddiasıyla gerçekleştirildi ancak sonucunda hiçbir şey bulunamadı" şeklinde konuştu.

Bu arada Çek lideri, Sputnik tarafından yansıtılan açıklamalarında göçmen krizinde sadece ABD'yi suçlamanın doğru olmadığını, Libya operasyonunu koordine eden AB ve diğer ülkelerin de krizde “payı” olduğunu da söyledi. (ANKA)

(CN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@