Cbs: Abd, Fransa Ve Türkiye'den Suriye'ye Özel Kuvvet İstiyor

NEW YORK(ANKA) – ABD’nin Fransa ve Türkiye’den Suriye&rsq...

Haberler 16.11.2015, 12:00
Cbs: Abd, Fransa Ve Türkiye'den Suriye'ye Özel Kuvvet İstiyor

NEW YORK(ANKA) – ABD’nin Fransa ve Türkiye’den Suriye’ye özel kuvvet konuşlandırmasını istediği öne sürülüyor. New York merkezli CBS kanalı, “ABD, Suriye’ye yerleştirdiği 50 özel kuvvet askerinin yanında IŞİD’le savaşmak amacıyla Fransa ve Türkiye’den özel kuvvet konuşlandırmasını istiyor. ABD bu talebini, Türkiye’deki liderler zirvesi sırasında bizzat iletti” iddiasında bulunurken Fransa ve Türkiye kabul ederse bu ülkelerin özel kuvvetlerinin Sünni Arap savaşçılarla birlikte çalışacağını savundu.

CBS, ABD, Fransa ve Türkiye’den Suriye’ye özel kuvvet konuşlandırmasını istediğini söylediği haberinde “Eğer Fransa ve Türkiye bunu kabul ederse, bu ülkelerin özel kuvvetleri, koalisyonun hava baskınlarının etkisini mümkün olan ölçüde artırmak ve nihayet Rakka’yı geri almak için Sünni Arap savaşçılarıyla birlikte çalışacaklar. YPG’nin Kürt savaşçıları güçlü bir kuvvet olsa da ABD, IŞİD’ten kurtarılmasının ardından o toprağı sadece Sünnilerin ellerinde tutabileceğine inanıyor” sözlerini kullandı.

ABD’nin aynı zamanda istihbarat paylaşımı ve gözetleme konusunda daha yardım istediğini anlatan CBS, “Plan, dış saldırıları planlayan IŞİD liderlerine yönelik baskınları artırmaktır” dedi ve Paris saldırılarının ardından Avrupalı ülkeler arasındaki istihbarat paylaşımının yoğunlaşacağının umulduğunu kaydetti.

CBS, şimdi Obama Yönetiminin stratejisinin Suriye’de bir ateşkes sağlanması olasılığına dayandığını belirtirken Başkan Barack Obama’nın Antalya’daki G20 Zirvesi sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinde Rus liderini Esad rejimini desteklemek yerine IŞİD’le mücadeleye odaklanmaya ikna etmeye çalıştığını öne sürdü. CBS şu savları da dile getirdi:

-OBAMA, ERDOĞAN VE KRAL SALMAN’I DA “DÜRTÜLEDİ”-

“Sayın Obama aynı zamanda Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suudi Kralı gibi şüphecileri ve Suriyeli isyancılarını 1 Ocak itibariyle bir ateşkes kabul etmeyi sağlamaları için dürtüledi. Bu, tüm silahlı milisler ve Esad rejimini birbiriyle savaşmak yerine IŞİD’le savaşmaya odaklanabilmelerini sağlamayı amaçlayan büyük bir kumardır.”

CBS, Paris saldırısının ertesinde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Viyana’da bu yöndeki diplomatik mutabakatı müzakere ettiğini öne sürdüğü haberinde ancak bu konuda çeşitli ülkelerin nasıl bir tutum takınacağına ilişkin  belirsizliklerin bulunduğunu vurguluyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@