Çavuşoğlu: Yerli Füze İçin Tüm Ülkelerle İşbirliğine Hazırız

ANTALYA / MOSKOVA (ANKA) -  Türkiye’nin Çin füze sistemini almaktan vazgeçmes...

Haberler 17.11.2015, 12:45
Çavuşoğlu: Yerli Füze İçin Tüm Ülkelerle İşbirliğine Hazırız

ANTALYA / MOSKOVA (ANKA) -  Türkiye’nin Çin füze sistemini almaktan vazgeçmesinin ardından Dışişleri eski Bakanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, yerli füze için yabancı ülkelerle işbirliği ihtimalini değerlendirdiklerini belirterek “Bununla ilgili şartlara uyan tüm ülkelerle de işbirliği yapmaya hazırız” mesajını verdi.

Antalya’da yapılan G20 Zirvesi’nde Rus haber ajansı Sputnik’e değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, Çin’den füze alımından Batı ülkelerinin telkinleriyle vazgeçildiği yorumlarının gerçeği yansıtmadığını vurgularken “Batı’ya jest yapmak için G20’yi beklemeye gerek yok, bir de Batı’ya jest yapsaydık Batı’nın bugüne kadarki teklifini kabul ederdik. Biz artık kendi savunma sanayiimizi oluştururken birisine jest yapalım diye karar almayız, olumlu ya da olumsuz” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin bu süreçte kendi hava savunma sanayisini geliştirmesi gerektiğini anladığını ifade eden Çavuşoğlu, “Tam teknoloji transferi olması lazım. Şimdi biz bunu yapacağız. O yüzden iptal ettik. Çünkü satın almanın ya da kısmi teknoloji transferinin uzun vadede bize bir faydasının olmadığını gördük. Ve bundan dolayı biz bu kararı aldık. Ama bunun zamanlamasının G20 ile hiçbir ilgisi yok. Çin Devlet Başkanı Şİ Cinping de misafirimiz, ona da izah ettik burada” sözlerini de kullandı.

-“ÜRETİM VE KONTROL TÜRKİYE’DE OLMALI”-

Füze savunma sistemi üretiminde yabancı ülkelerle işbirliğine açık olduklarını belirten Çavuşoğlu, “Burada teknoloji transferine de önem veriyoruz. Bu teknoloji transferini yapacak ülkelerle de işbirliği yapabiliriz. Ama neticede üretimin Türkiye’de  ve kontrolün de bizde olması lazım. Bunlar savunma konuları, hassas konular. Her ülke tabii kendi savunma sanayisine ve teknolojisine sahip olmak ister” dedi.

-“HİÇBİR ÜLKEYLE İŞBİRLİĞİ İHTİMALİNİ DIŞLAMIYORUZ”-

Çavuşoğlu, füze üretim sürecinde yabancı ülkelerle işbirliği ihtimalini dışarıda tutmadıklarını, Türkiye’nin şartlarına uygun bir şekilde işbirliği için çaba sarf edeceklerini ifade ederken Rusya ile işbirliği ihtimalini de dışlamadı. Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Biz hiçbir ülkeye karşı önyargılı değiliz. Ama S-300 değil de daha iyi teknolojiyi hak ediyoruz biz Türkiye olarak. Tabii ki NATO üyesi olarak da savunmasız değiliz, NATO’nun savunma gücünden de tabii ki Türkiye’nin yararlanması doğal. Biliyorsunuz daha önce de Suriye sınırına NATO’nun bataryaları geldi. Ama neticede savunmanın diğer alanlarında olduğu gibi bizim kendi savunma sanayimizin olması lazım, helikopter, uçak vesairede olduğu gibi füzede de kendi teknolojimizi geliştirmek istiyoruz. Bununla ilgili şartlara uyan tüm ülkelerle de işbirliği yapmaya hazırız.”(ANKA)

(CN/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@