'casusluk Davasındaki' ‘Süpriz' Gelişme Abd Medyasında

WASHİNGTON(ANKA) – Almanya’da üç Türk’ün...

Haberler 09.11.2015, 11:00
'casusluk Davasındaki' ‘Süpriz' Gelişme Abd Medyasında

WASHİNGTON(ANKA) – Almanya’da üç Türk’ün “MİT adına casusluk yaptıkları” suçlamasıyla yargılandığı “Casusluk Davasında" sanıklar hakkında verilen “şartlı tahliye” konusunda "süpriz" anlaşma sağlanması, ABD medyasının dikkatini çekti.  

Amerika’nın Sesi (VOA), “Casusluk Davasındaki şartlı tahliye” konusunda anlaşma sağlandığını duyurduğu haberine, “Almanya’da MİT adına casusluk yaptıkları suçlamasıyla, Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı dönemindeki eski danışmanlarından Muhammed Taha Gergerlioğlu’nun da bulunduğu üç kişinin yargılandığı davada sanıklar hakkında ‘şartlı tahliye‘ konusunda anlaşma sağlandı” sözleriyle girdi.

Buna göre tutuklu olarak yargılanan Gergerlioğlu ve tutuksuz yargılanan Göksel G. ile Ahmet Duran Y.'nin hakimin uzlaşma teklifini kabul etmeleri durumunda kefalet ödeyerek serbest kalabileceklerini belirten VOA, şunları söyledi:

“Eylül ayında başlayan davada Federal Savcılığın iddianamesinde söz konusu kişiler üç kişilik çekirdek kadrodan oluşan gizli ajan ağı kurarak, 2013'den gözaltına alındıkları 17 Aralık 2014 tarihine kadar Almanya’da MİT'e çalışmakla suçlanıyordu. İddianamede Muhammed Taha Gergerlioğlu’nun grubun yöneticisi olduğu ve Ahmet Duran Y. ile Göksel G. ve daha bir çok muhbiri yönlendirdiği öne sürülüyordu.”

VOA, “Alman basınında büyük yankı bulan dava için mahkeme ilk planda toplam 25 oturum tarihi belirlenmişti. Kararın 23 Aralık 2015’de açıklanması öngörülüyordu. ‘Şartlı olarak tahliye’ olarak tanımlanan sürpriz gelişmeye baş hakimin davanın tahmin edilenden daha uzun sürebileceği yönündeki belirlemesinden sonra, taraflarla bir araya gelerek davayı mahkeme dışında bir uzlaşı ile sonlandırma teklifinin yol açtığı anlaşıldı” diyor.

Anlaşma metnine göre Muhammed Taha Gergerlioğlu 70 bin Euro karşılığında tahliye olurken, Ahmet Duran Y.’nin 5 bin Euro ödeyeceğini,  Göksel G.’nin ise 100 saat sosyal hizmet karşılığında konuyla ilgili dosyası kapatılacağını anlatan VOA, “ Üç sanık herhangi bir hüküm giymeyeceklerinden dolayı haklarında sabıka kaydının da girilmeyeceğini” belirtti.

Haberde “Başsavcının iddianamesinde, Muhammed Taha Gergerlioğlu ve ekibinin ‘Almanya’daki Erdoğan muhaliflerini, Kürtleri, Ezidiler ve Gülen Hareketi mensuplarını isledikleri bu grupların özellikle o dönemde başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’a karşı düzenledikleri gösteri ve eylemleri takip ederek, topladıkları bilgileri ve resimleri MİT’e aktardıkları’ öne sürülmüştü” denildikten sonra şöyle devam ediliyor:

“Alman Ceza Kanunu‘nun ilgili maddesine göre, ‘yabancı bir güç için Almanya’ya karşı gizli istihbarat faaliyeti yürütmek, bu bağlamda cereyan eden olayları, nesneleri ve toplanan bilgileri servis etmek veya yabancı bir gücün istihbarat teşkilatına vermek veya aracılarına, yukarıda tarif edilen eylemleri yürütmeyi taahhüt etmenin’ cezası beş yıla kadar hapis olabiliyor.”(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@