Bm Güvenlik Konseyi Kıbrıs'taki Müzakerelerden Memnun

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Rum Yönetimiyle sürdürülen görüşmelere ilişkin son açıklamaları yankı bulurken Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Akıncı’nın açıklamalarının Rum tarafının pozisyonlarını yansıtmayabileceğini belirtti.

Haberler 23.07.2015, 15:43
Bm Güvenlik Konseyi Kıbrıs'taki Müzakerelerden Memnun

LEFKOŞA(ANKA) – KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Rum Yönetimiyle sürdürülen görüşmelere ilişkin son açıklamaları yankı bulurken Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Akıncı’nın açıklamalarının Rum tarafının pozisyonlarını yansıtmayabileceğini belirtti. Bu arada, müzakerelere ilişkin iyimser bir hava sergileyen BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, BM Güvenlik Konseyi’nin iki liderin çabalarını takdir ettiğini ve desteklediğini bildirdi.  

Mustafa Akıncı, gazetecilere garantörlük ve toprak paylaşımı dışında birçok konuda ilerleme sağlandığını anlatıp yeni devletin adının “Birleşik Kıbrıs Federasyonu" olacağı, her kurucu devletin kendi içinde ayrı bir vatandaşlığının bulunacağı gibi bilgileri verirken Rum muhatabı Nikos Anastasiades’ten de yanıt geldi.

Anastasiades, Akıncı’nın açıklamalarına dikkat çekilmesi üzerine görüşmelerde  mutabakata varılacak tüm konuların kamuoyuna açıklanacağını belirtirken  “Akıncı tarafından dile getirilen pozisyonların Rum tarafının pozisyonlarını yansıtmayabileceğini” söyledi.

Öte yandan, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, adadaki müzakerelere ilişkin BM Güvenlik Konseyi’nde verilen Kıbrıs brifingi ardından yaptığı açıklamada Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesi Kıbrıs’taki iki liderin çabalarını takdir ettiklerini ve destek verdiklerini söyledi.

“Görüşmelerdeki yeni ton New York’ta algılandı ve sıcak karşılandı” ifadesini kullanan Eibe, BM Güvenlik Konseyi’nin “Kıbrıs’ta bir çözüm bulunması için eskiden yapıldığı gibi ufak ayrıntılar üzerinde durma alışkanlığının yerine büyük resim üzerinde düşünen” iki liderin çabalarını takdir ettiğini de kaydetti.  

Eibe, müzakerelerde “Somut ilerleme” sağlandığını ancak hala yapılacak daha çok zor işlerin olduğunu vurguladığı açıklamalar sırasında ayrıca Kıbrıs’taki iki liderin Pazartesi günü yapacağı görüşmeyi “dört gözle” beklediğini de ifade etti. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@