Bm: Dünya'da Basın Güçlendirilmeli

ANKARA (ANKA) - Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, UNESCO Başkanı Irina Bokova ve İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El-Hüseyin, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü vesilesiyle ortak bir açıklama yaptı. Açı

Haberler 03.05.2015, 12:17
Bm: Dünya'da Basın Güçlendirilmeli

ANKARA (ANKA) - Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, UNESCO Başkanı Irina Bokova ve İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El-Hüseyin, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü vesilesiyle ortak bir açıklama yaptı.

Açıklamada, uluslararası topluluğun Binyıl Kalkınma Hedeflerine erişmek için çalışmalarını hızlandırdığı ve aynı zamanda da 2015 sonrası sürdürülebilir kalkınma gündemini belirlediği bir dönemde, her iki alanda da başarı elde edilebilmesi için ifade ve basın özgürlüğünün büyük önem taşıdığı belirtildi.

Açıklamada, “Barışın kalıcı, kalkınmanın sürdürülebilir olması için insan haklarına saygılı olunmalıdır. Herkes çevrim içi ve çevrim dışı tüm kanalları kullanarak bilgiyi arama, erişim ve dağıtım konusunda, özgür olmalıdır. Kaliteli gazetecilik bir yandan vatandaşların toplumlarının kalkınmasına yönelik bilinçli kararlar almalarına imkan tanırken, diğer taraftan da adaletsizlikleri, yolsuzlukları ve görevin kötüye kullanımını ortaya çıkarır” denildi.

Bunların olabilmesi için dünya genelinde basının bağımsız, müdahaleden uzak ve güvenli bir ortamda çalışarak güçlenebilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, dünyanın son dönemde basın mensuplarına yönelik korkunç saldırılara şahit olduğu, dünya genelinde her hafta en az bir basın mensubunun çatışma bölgelerinde ve diğer yerlerde öldürüldüğü belirtildi ve “Basın mensuplarının güvenliğini sağlamaya yönelik çabalarımızı iki katına çıkarmalıyız ve suçların cezasız kalmasına son vermeliyiz. UNESCO tarafından önderlik edilen ve diğer BM kuruluşları tarafından da desteklenen BM Basın Mensuplarının Güvenliği ve Suçların Cezasız Kalmaması Eylem Planı söz konusu hedefe ulaşılmasını amaçlıyor” denildi.

“Başta kadınların olmak üzere herkesin konuşmasına ve seslerinin duyulmasına ihtiyacımız var” ifadesi kullanılan açıklamada, kadın hakları konusundaki Pekin Bildirisi’nin yayınlanmasından 20 yıl sonra bugün bile kadınların medyada, karar mekanizmalarında yeterli seviyede yer almadığı ve hatta haberlere dahi kadınlar ile ilgili konuların yeterli oranda yansımadığı, bu durumun devam etmesine izin verilemeyeceği ve haberlerin yapılması ve paylaşılmasına da kadınların eşit olarak katılması gerektiği belirtildi.

İfade ve basın özgürlüğünün sürdürülebilir kalkınmaya erişilinceye kadar bekleyebilecek lüks unsurlar olmadığı, insan haklarının hayata geçmesini sağlayan, bu nedenle iyi yönetim ve hukukun üstünlüğü için hayati öneme sahip unsurlar oldukları belirtilen ortak açıklamaya, “Bugünkü mesajımız basının güçlenmesini sağlamak için” denerek son verildi. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@