Biden: Kıbrıs'ın Yeniden Birleşmesi Tüm Kıbrıslılar İçin Çok Büyük Fırsatlar Sağlar

NEW YORK/LEFKOŞA(ANKA) – Kıbrıs’ta barış sürecini yakından izleyen ABD Başkan Yardımcısı Joe Bi...

Haberler 30.09.2015, 13:35
Biden: Kıbrıs'ın Yeniden Birleşmesi Tüm Kıbrıslılar İçin Çok Büyük Fırsatlar Sağlar

NEW YORK/LEFKOŞA(ANKA) – Kıbrıs’ta barış sürecini yakından izleyen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kıbrıs müzakerelerinde sağlanan ilerlemeden duyduğu memnuniyeti dile getirirken adanın yeniden birleşmesinin tüm Kıbrıslılar için “çok büyük” fırsatlar sağlayacağını ifade etti.

Joe Biden, Salı günü BM Genel Kurulu açılış oturumlarından dolayısıyla New York’u ziyaret eden Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile bir görüşme yaptı. Rum haber ajansı da görüşmeyi şu sözleriyle yansıttı:

“Joe Biden, Kıbrıs sorununa çözüm bulmaya yönelik müzakerelerde sağlanan ilerlemeyi olumlu karşıladı ve Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ile,  adayı  iki bölgeli,  iki toplumlu bir federasyon temelinde yeniden birleştirecek bir çözümün ‘tüm Kıbrıslılar için çok büyük fırsatlar sağlayacağı’ konusunda mutabık kaldı.”

Bu arada, Beyaz Saray tarafından görüşme ile ilgili yapılan açıklamada ise Biden ve Anastasiadis’in “ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz bölgesi için enerji güvenliğinin teşvik edilmesi“ yollarını ele aldıkları bildirildi. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@