Belçikalı Belediye Başkanı Emir Kır: ‘Molenbeek Işid'in Arka Bahçesi

Belçika\'nın başkenti Brüksel\'in 19 belediyesinden biri olan Sint

Haberler 18.11.2015, 17:46
Belçikalı Belediye Başkanı Emir Kır: ‘Molenbeek Işid'in Arka Bahçesi

LONDRA(ANKA)  - Belçika'nın başkenti Brüksel'in 19 belediyesinden biri olan Sint-Joost-ten-Noode'nin belediye başkanı Emir Kır, Paris saldırılarının hazırlandığı belirtilen ve “Avrupa’daki Rakka” benzetmesi yapılan Molenbeek semtinin IŞİD'in arka bahçesi haline geldiğini söyledi. Kır, Belçika'dan Suriye'ye giden cihatçılar arasında Türkiye kökenli gençlerin sayısının oldukça düşük olduğunu da vurguladı. 

BBC’ye konuşan Türkiye kökenli Emir Kır, başta işsizlik olmak üzere, sosyal sorunların, göç semti Molenbeek'deki gençleri radikal örgütlerin tuzağına ittiğini belirtti.

Daha önce Brüksel hükümetinde bakanlık da yapan ve geçmişte Molenbeek'deki soruna dikkati çektiği belirtilen Emir Kır, federal hükümetin bu konuya yeterince eğilmediği görüşünde.

Kır, yoğun çalışma sonucu kendi belediyesi sınırları içinde 3 yıldır cihatçı gruplara katılan kimse bulunmadığını söyledi. Belçika hükümetinin istihbarat ve polis için ek bütçe ayırması gerektiğini belirtti.

-“DİN DEĞİL TERÖR SORUNU”-

Molenbeek'de yaşananlar için "din değil terör sorunu" diyen  Emin Kır, Belçika hükümetinin alacağı önlemlerin demokrasi ve eşitlik çerçevesinde olması gerektiğinin altını çizdiği açıklamaları sırasında Belçika'dan Suriye'ye giden cihatçılar arasında Türkiye kökenli gençlerin sayısının oldukça düşük olduğunu vurguladı. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@