Bbc'ye Göre, Şengal'ı Kurtarma Operasyonunda Pkk Da Var

LONDRA/ŞENGAL(ANKA) – Kuzey Irak’ta IŞİD’in elindeki Musul&rsq...

Haberler 12.11.2015, 13:55
Bbc'ye Göre, Şengal'ı Kurtarma Operasyonunda Pkk Da Var

LONDRA/ŞENGAL(ANKA) – Kuzey Irak’ta IŞİD’in elindeki Musul’un Şengal ilçesini kurtarmak amacıyla bu sabah başlatılan operasyonda “Peşmerge, PKK ve Ezidiler”in yer aldığı bildiriliyor. BBC, “Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne bağlı Peşmergeler, PKK ve PKK bağlantılı Ezidi örgütü YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) Şengal'i IŞİD'den geri almak için operasyon başlattı” dedi.

BBC, Şengal operasyonuna ilişkin haberinde Iraklı Kürt birliklerin karadan taarruzuna ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının da hava saldırılarıyla destek verdiğini bildirdi.  

Bu arada, BBC’nin Şengal bölgesinden bildiren muhabiri Jim Muir, taarruzun şafak vaktinde önce karadan roket saldırısıyla başladığını, daha sonra birliklerin karadan ilerlediğini aktardı. Muir, kara saldırısına hava operasyonun da akabinde başlamasıyıla Şengal merkezinden de dumanlar yükseldiğini söyledi.

-“IŞİD’İN DÖŞEDİĞİ MAYINLARIN YAVAŞ İLERLEMEYE NEDEN OLUYOR”-

Bu arada, Rudaw’nun “Şengal planını çizen komutan” nitelemesini yaptığı Peşmerge Güçleri Komutanı Zaim Ali, IŞİD tarafından yola döşenen mayınların Şengal’de yavaş ilerlemelerine neden olduğunu ifade etti.

Zaim Ali, Rudaw’ya verdiği demeçte “operasyon planının Kürdistan Bölgesi Başkanı ve Başkomutan Mesut Barzani tarafından, sağlam bir şekilde yapıldığı” bilgisini verdi.

-“SAVAŞ UÇAKLARI ÖNEMLİ BİR ROL OYNADI”-

Bir diğer Peşmerge komutanı Şeyh Allo da operasyonda savaş uçaklarının önemli rol oynadığını belirtirken,  “Bugüne kadar katıldığım operasyonlarda uçakların hiç bu kadar ciddi bir şekilde bombardıman yaptığını görmedim” şeklinde konuştu. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@