Bbc'ye Göre, Erdoğan'ın Çin Ziyaretinde 'ana Gündem Ekonomi'

BBC, Türkiye ile Çin arasındaki yıllık ticaret hacminin 24 milyar dolara ulaştığına dikkat çekiyor ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çin ziyaretini de bu gelişen ilişkinin yansıması olarak görüyor.

Haberler 29.07.2015, 21:02
Bbc'ye Göre, Erdoğan'ın Çin Ziyaretinde 'ana Gündem Ekonomi'

LONDRA(ANKA) – Çin ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyetin ikili ekonomik ilişkilere odaklanması bekleniyor. BBC, iki ülke arasındaki yıllık ticaret hacminin 24 milyar dolara ulaştığını, ziyaretin de bu gelişen ilişkinin yansıması olduğunu belirtiyor.

BBC, gezide Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin ve yaklaşık 100 işadamı grubunun eşlik ettiğine dikkat çekiyor.

Bu arada,  BBC'nin Pekin'de bulunan muhabiri John Sudworth, iki ülke arasındaki yıllık ticaret hacminin 24 milyar dolara ulaştığını, bu ziyaretin de bu gelişen ilişkinin yansıması olduğunu belirtiyor.

Çin'in resmi TV kanalı CCTV’nin de görüşmenin iki ülke arasındaki ticari ilişkilere odaklanacağını aktardığını anlatan BBC, ziyarette uzun menzilli füzeler ve Uygur bölgesindeki Uygur Türkleri durumu konularının da ele alınmasının beklendiğini söylüyor.

Haberde “Türkiye'de Ramazan ayında Çin'in Uygur Türkleri'ne yönelik ibadet kısıtlamalarında ve baskılarda bulunduğuna dair haberler üzerine protesto gösterileri düzenlenmişti” diyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@