Bbc: Vatikan İle Türkiye Arasında 'expo Diplomasisi'

LONDRA(ANKA) -  Expo 2015 fuarındaki Türkiye pavyonunun Milano'daki tanıtımına katılan Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım’ın, Papa ve Vatikan heyetine davette bulunmasıyla Papa Francis’in “Ermeni soykırımı”ndan söz etmes

Haberler 28.04.2015, 12:08
Bbc: Vatikan İle Türkiye Arasında 'expo Diplomasisi'

LONDRA(ANKA) -  Expo 2015 fuarındaki Türkiye pavyonunun Milano'daki tanıtımına katılan Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım’ın, Papa ve Vatikan heyetine davette bulunmasıyla Papa Francis’in “Ermeni soykırımı”ndan söz etmesi üzerine Türkiye ile Vatikan arasında yaşanan gerginliğin yerini yumuşamaya bıraktığına dikkat çekilirken “Expo Diplomasisi” gibi ifadeler kullanılıyor.

BBC, “İtalya'nın Milano kentinde 1 Mayıs'ta açılışı yapılacak olan Expo 2015 fuarı, son birkaç haftadır gerginlik yaşanan Vatikan-Türkiye ilişkilerinde yakınlaşmaya vesile oldu” dedi. Papa’nın 1915 olaylarının 100. yıldönümü için 12 Nisan'da düzenlediği ayinde "soykırım" sözcüğünü kullanması üzerine Türkiye-Vatikan ilişkileri gerildiğini anımsatan BBC, “Ancak gelecek Cuma günü başlayacak Expo fuarı öncesinde iki taraftan da ılımlı mesajlar geldi” diyor. BBC şunları da söylüyor:

“İtalyan basını tarafından ‘zeytin dalı’ ve ‘Expo diplomasisi’ olarak yorumlanan bu açıklamaya Vatikan'dan da benzer tonda bir karşılık geldi. Vatikan'ın Kültür Bakanı seviyesindeki Kardinal Gianfranco Ravasi, Vatikan heyetinin Türk tarafının davetini memnuniyetle kabul edeceğini söylerken Türk temsilcileri de Vatikan pavyonunu ziyaret etmeye çağırdı.”(ANKA)

(CN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@