Bbc: Türkiye'nin Suriye'ye İlişkin Yeni Diplomatik Denklemde Yeri Henüz Net Değil

LONDRA(ANKA) – Suriye’de geçiş süresine ilişkin tartışmalara katılan BBC, “Suriye&...

Haberler 29.09.2015, 13:30
Bbc: Türkiye'nin Suriye'ye İlişkin Yeni Diplomatik Denklemde Yeri Henüz Net Değil

LONDRA(ANKA) – Suriye’de geçiş süresine ilişkin tartışmalara katılan BBC, “Suriye'de tüm yollar neden Beşar Esad'a çıkıyor?” sorusuna yanıt ararken “Beşar Esad'ın geleceği konusunda ABD ve Rusya oluşan zorunluluk sonucu mutabakata doğru yaklaşırken Türkiye'nin oluşan yeni diplomatik denklem içerisinde nasıl bir yer alacağı henüz net değil” görüşünü dile getiriyor.

BBC Savunma muhabiri Jonathan Marcus’un da kaleme aldığı  geniş analizde yaklaşık 4 buçuk yıldır devam eden ve 250 bini aşkın kişinin ölümüne, 12 milyona yakın kişinin de evlerini terk etmesine yol açan Suriye iç savaşına çözüm bulmak için son haftalarda yeniden yoğun bir diplomasi trafiği başlatıldığı belirtilerek “ABD, Avrupa Birliği, Rusya ve İran'ın yanı sıra Türkiye de yürütülen temasların bir parçası halinde” deniliyor.

Tüm bu temasların odak noktasında ise Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ve Esad iktidarının geleceğinin olduğuna dikkat çeken BBC, artık başta Rusya ve ABD olmak üzere ülkeler arasında konuşulan konunun ise, Esad'ın Suriye krizinin çözümünde nasıl bir rol üstleneceği konusu olduğunu anlatıyor.

BBC, Batılı liderlerinin Esad’a yaklaşımlarındaki değişikliğin nedenlerine de yanıt aradığı analizinde ABD’nin Esad’sız IŞİD krizini çözme çabalarına ve ılımlı muhaliflere yönelik  “eğit-donat”  programına işaret ederek,  “Ancak her iki girişimden de istenen sonuç alınamadı. Hava operasyonları ABD bütçesine günde neredeyse 10 milyon dolarlık yük getiriyor” diyor ve “Eğit-donat projesi ise ABD açısından daha büyük bir başarısızlık örneği olarak görülüyor” ifadesini kullanıyor.

Ağustos’ta birinci yılını tamamlayan koalisyonun hava saldırılarının 12 aylık maliyetinin ABD tarafından 3,5 milyar dolar olarak açıklandığına işaret eden BBC, binlerce Suriyelinin iltica başvurusu yapabilmek için Avrupa'ya akın etmesi, Suriye krizinin çözümüne de yeni bir aciliyet katmış olduğunu söylüyor.

-TÜRKİYE'DEN “ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALAR” -

BBC, analizinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a dair “farklı” açıklamalar geldiğini öne sürerek “Beşar Esad'ın geleceği konusunda ABD ve Rusya oluşan zorunluluk sonucu mutabakata doğru yaklaşırken Türkiye'nin oluşan yeni diplomatik denklem içerisinde nasıl bir yer alacağı henüz net değil” görüşünü dile getiriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta Moskova’dan dönüş yolunda yaptığı açıklamalar için “ABD ve Batılı ülkelerin yeni çizgisine yakın açıklamalar yapmış ve  ‘Geçiş sürecinde belki Esed ile gidilme gibi bir şey olabilir’ demişti” iddiasında bulunan BBC, şöyle devam ediyor:

“Oysa Türkiye, Suriye iç savaşının başlamasından bu yana çözüm için en önemli ve ilk şartın Esad'ın görevden gitmesi olduğunu yüksek sesle dile getiriyordu. Türkiye'nin Suriye pozisyonunun değişip değişmediği tartışılmaya başlanmışken, bu kez New York'ta bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan dün ‘Esad'lı bir çözümün yürümeyeceğine karar verdik ve şu anda da kanaatimizi koruyoruz’ açıklaması geldi. Türkiye'nin duruşunun ilerleyen günlerde netlik kazanması bekleniyor.”

“(ANKA)(CN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@