Bbc: Türkiye'de Mavi Kuş 4. Kez Uçamadı

BBC, Türkiye’de Çarşamba sabahı Twitter’a erişimin engellendiğine dikkat çektiği geniş haberinde bu engellemenin Türkiye’de ilk kez olmadığının altını çiziyor.

Haberler 22.07.2015, 23:55
Bbc: Türkiye'de Mavi Kuş 4. Kez Uçamadı

LONDRA(ANKA) - Türkiye’de Çarşamba sabahı Twitter’a erişimin engellenmesi, yurt dışında dikkat çekti.  BBC, bu gelişmeyi, “Türkiye’de Twitter yasakları: mavi kuş 4. kez uçamadı” sözleriyle duyurdu.

BBC, Türkiye’de kullanıcı sayısı 15 milyonu bulduğuna dikkat çektiği Twitter’in engellenmesini irdelediği geniş haberinde  “Nedeni ise Suruç’ta 32 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı intihar saldırısıyla ilgili kimi içeriklerin belirlenen süre içinde kaldırılmamasıydı. Bu engelleme Türkiye’de ilk kez olmuyor” dedi.

“Gerekçeleri farklı olsa da Twitter başta olmak üzere sosyal ağlara yönelik erişim engellemesi ve hatta topluca yasak daha önce de oldu! Diyen BBC, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de bu yasaklara tepkisini Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla gösterdiğini anımsatıyor.

 

-“İLK ERDOĞAN YASAKLATMIŞTI”-

 

BBC “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gezi Parkı eylemleri sırasında Başbakanlık görevini yürütürken 'Twitter'ın kökünü kazıyacağız' demişti” sözlerini de kullandığı haberinde  “Türkiye’deki ilk yasağın, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın Twitter'a yönelik sert sözlerinden sonra geldiğini” anlatıyor. 

Daha sonra gerek Twitter gerekse YouTube’ye erişime getirilen engellerin anımsatıldığı haberde engellemenin nasıl yapıldığını anlatırken de, "Sosyal ağlarla ilgili engellemelere ilişkin kararlar, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun uyarınca Erişim Sağlayıcılar Birliği’ne tebliğ ediliyor” dedi. (ANKA)

(CN/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@