Bbc Soruyor: Türkiye'deki Durum Ne Kadar Tehlikeli?

LONDRA(ANKA) – Türkiye’de yaşanan şiddetin yankıları yurt dışın...

Haberler 14.10.2015, 12:15
Bbc Soruyor: Türkiye'deki Durum Ne Kadar Tehlikeli?

LONDRA(ANKA) – Türkiye’de yaşanan şiddetin yankıları yurt dışında sürerken "Türkiye'deki istikrarsızlığın ne kadar tehlikeli olduğu” merak ediliyor. BBC analizinde “Uzun bir süre Avrupa ile Ortadoğu arasında bir istikrar feneri” olarak nitelediği Türkiye için "ne kadar gergin ve krizin daha da kötüleşmesi riski ne kadar büyük?” sorusuna yanıt ararken, "Ankara’daki çifte bombalama, kilit bakanlıklara ve Türkiye’nin istihbarat örgütü MİT’nin merkez birasına kısa mesafede oldu” diyor.

BBC, Paul Kirby imzalı analizinde “Türkiye’nin başkent Ankara’nın kalbinde şimdiye kadar en kötü terör saldırısını yaşandı” derken “sonuçsuz” kalan bir genel seçiminin tekrarına birkaç hafta kaldığına işaret ediyor.

Bunun ardından “Uzun bir süre Avrupa ile Ortadoğu arasında bir istikrar feneri” dediği “Türkiye ne kadar gergin ve krizin daha da kötüleşmesi riski ne kadar büyük?” sorusuna da yanıt arayan BBC,  “Şimdiye kadar Türkiye’de en ciddi şiddet büyük kentlerin uzağında meydana gelmişti. Yani Türk ordusunun on yıllarca PKK ile mücadele ettiği, nüfusun çoğu Kürt olan Doğu ve Güneydoğu’da” diyor.

Ankara’daki kanlı saldırıya kadar büyük kentlerde şiddetin başta HDP olmak üzere sadece parti binalarını hedef aldığını anlatan BBC, “Ancak Ankara’daki çifte bombalama, kilit bakanlıklara ve Türkiye’nin istihbarat örgütü MİT’nin  merkez binasına kısa mesafede oldu” dedikten sonra da şöyle devam ediyor:

“Her yıl ülkeyi ziyaret eden milyonlarca turist için Türkiye çekici, güvenli bir destinasyon olmayı sürdürüyor ancak Ankara’daki saldırının ardından Fransa ve Birleşik Kraliyet seyahat uyarılarını güncelleyerek turistik bölgelerde dahil dikkatli olunmasını istediler.”(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@