Batılılaştığı İçin Türkiye'de Alıkonan Kızın Ebeveynleri İtalya'da Gözaltında

ROMA/LONDRA(ANKA) - İtalya'nın Sicilya adasında yaşayan Türk anne-baban...

Haberler 28.09.2015, 17:30
Batılılaştığı İçin Türkiye'de Alıkonan Kızın Ebeveynleri İtalya'da Gözaltında

ROMA/LONDRA(ANKA) - İtalya'nın Sicilya adasında yaşayan Türk anne-babanın, 19 yaşındaki kızlarını "fazla Batılılaştığı için" zorla Türkiye'de alıkoydurttukları gerekçesiyle gözaltına alındığı bildiriliyor.

BBC, Roma kaynaklı haberinde Sicilya'nın Siracuse kentinde yaşayan ailenin kızlarını Denizli'ye yolladıklarının belirtildiğini anlatırken  İtalyan polisinin, Türk ailesinin kızları A.D.’in Batılı yaşam tarzını benimsemesinden rahatsız olduğunu söylediğine dikkat çekti.

“Polise göre çift, İtalya doğumlu kızlarının Türkiye'deki akrabalarının yanında kalması için bir plan yaptı” sözlerinin de yer verildiği habere göre,  aile geçen Nisan ayında, bir akrabalarının kaza geçirdiği bahanesiyle kızlarını Türkiye'ye gitmesini sağladı. Denizli'nin Serinhisar ilçesine giden A. D.,  burada akrabaları tarafından esir alındı,  pasaportu ile telefonuna el konuldu. Kimlikleri açıklanmayan akrabaları,  A.D.’nin evden kaçma çabalarına da zor kullanarak engel oldu.

-İNTERPOL DEVREYE GİRDİ-

BBC,  olayın  A.D.’den haber alamayan İtalya'daki arkadaşlarının polise haber vermesiyle ortaya çıktığını de belirttiği haberinde A.D. için “İtalyan polisi, İtalya'nın İzmir Konsolosluğu, İnterpol ve Türk polisinin işbirliğinde yapılan operasyon sonucu Serinhisar'da tutulduğu evden kurtarıldı ve ay başında İtalya'ya döndü” dedi.

A.D.’nin ifadesi ve yapılan telefon dinlemeleri sonucunda, kaçırma olayından sorumlu tutulan anne ve babanın bu sabah gözaltına alındığını söyleyen BBC “Türk anne-baba, adam kaçırma, nitelikli hırsızlık ve darp suçlamalarıyla yargılanacak” sözlerine ekledi. (ANKA)

(CN/AYÇ) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@