Batı'dan açık tehdit!

PKK’ya karşı 24 Temmuz’dan beri yurt içi ve Kuzey Irak’ta çok etkili operasyonlar düzenleyen TSK’ya karşı emperyalist merkezlerden yönelen tepki ve tehditler had safhaya ulaştı.

Haberler 24.09.2015, 01:57
Batı'dan açık tehdit!

Haber Merkezi

PKK’ya karşı 24 Temmuz’dan beri yurt içi ve Kuzey Irak’ta çok etkili operasyonlar düzenleyen TSK’ya karşı emperyalist merkezlerden yönelen tepki ve tehditler had safhaya ulaştı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, PKK’nın Suriye’deki kolu PYD’nin askeri kanadı YPG’yi terör örgütü olarak görmediklerini açıkladı. İngiltere’nin Independent gazetesinde yer alan “Kürtleri destekleyin” başlıklı başyazıda da PYD, “Suriye’de koalisyonun güvenebileceği tek güç” olarak nitelendirildi. Gazeteye göre bu nedenle Türkiye hizaya getirilmeli!

1. 'TÜRKİYE HİZAYA GETİRİLMELİ!’
İngiltere’nin Independent gazetesinde yer alan “Kürtleri destekleyin” başlıklı başyazıda “IŞİD’i yenmenin tek yolu Kürt milisleri desteklemek. Bu nedenle Türkiye hizaya getirilmeli” ifadeleri kullanıldı. 
Gazetenin başyazısında, “(PYD’nin silahlı kolu) YPG’nin ABD öncülüğündeki hava saldırılarının da desteğiyle batıya doğru genişlemesi koalisyon genelinde de takdir edilir. Laiklik ve demokrasiye olan saygıları Kürtleri, bu fikirlere minnettar olan savaşçı birliklerden yoksun olan bölgede çekici bir müttefik haline getiriyor” denildi.

Türkiye’nin “korku tellallığı” yaptığı öne sürülen başyazıda şunlar belirtildi: “Temmuz ayında ABD ile yapılan ittifakın ardından doğan Türkiye’nin sonunda IŞİD’e karşı saf tutacağı umudu boşa çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ordusu onun yerine devletin PKK’ya olan kinini canlandırdı ve IŞİD’e karşı bir sorti yapılırken PKK’ya 300 saldırı gerçekleştirildi. Bu, IŞİD karşıtı mücadeleyi büyük ölçüde riske atan kötü bir strateji. Erdoğan’ın saldırıları nedeniyle Kürt kaynakların Suriye’de dikkatleri asıl görevlerinden dağılıyor. Son müttefikinden bu tip saldırıları sona erdirmesini istemek Amerika’ya düşüyor. ABD savaş uçaklarının İncirlik üssünü kullanması, Kürtlere yollarını şaşırtmanın zararını karşılamaya yetmez. Amerika’nın ılımlı Suriyeli muhalif güçleri eğitme girişimindeki başarısızlığı göz önünde bulundurulduğunda Kürtler, Suriye’de koalisyonun güvenebileceği tek güç.”

2. YPG TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİL!
ABD, PKK’nın Suriye’deki kolu PYD’nin askeri kanadı olan YPG’yi terör örgütü olarak görmediğini bir kez daha ilan etti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, “Birlikte çalışmayı sürdüreceğiz” dedi. 
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Washington’da düzenlediği basın toplantısında, “Türk hükümeti YPG’yi terörist örgüt olarak görüyor, ABD yönetimi ise YPG’ye destek veriyor. Arada bu kadar keskin farklar varken Türkiye ile işbirliğini nasıl yönetiyorsunuz?” sorusuna verdiği yanıtta, ABD’nin YPG’yi terörist bir örgüt olarak görmediğini söyledi. Kirby, “Biz YPG’yi terörist örgüt olarak değerlendirmiyoruz. Suriye’de, IŞİD’e karşı mücadelede başarılarını da kanıtladılar. IŞİD karşıtı gruplarla ki bunlar başarılılar, başarılı da olabilirler, birlikte çalışmayı sürdüreceğiz. Ayrıca bunların hepsi de Kürt değil” diye konuştu. 
Türk hükümetinin YPG’ye ilişkin endişelerini anladıklarını belirten Kirby, “Kendileri ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Türkiye’nin IŞİD ile mücadelede koalisyona verdiği desteği ve IŞİD’e karşı direkt olarak verdiği mücadeleyi takdir ediyoruz” dedi.
IŞİD’e karşı koalisyonun ortak amaçla bir araya geldiğini ileri süren Kirby, “Ancak her konuda aynı fikirde olmak zorunda değilsiniz. Mücadelede nerede, ne zaman ve nasıl elinizden ne geliyorsa onu yaparsınız. Biz de bu önemli mücadeleyi böyle yönetiyoruz” diye konuştu. Kirby, Suriye’de askeri yığınak yapmayı sürdürmekte olan Rusya’nın bu tavrından endişe duyduklarını, Rusya’nın IŞİD ile mücadele için yığınak yaptığını söylemesine karşın bunun ne kadar gerçeği yansıttığını bilmediklerini de söyledi.

AYDINLIK GAZETESİ
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@