Başörtüsü Taktı, Arkadaşlarını Kaybetti: Işid'e Katılırsa Şaşırmayacağız

ANKARA (ANKA) - Belçika'da üniversite öğrencisi Silke Raats...

Haberler 12.10.2015, 16:25
Başörtüsü Taktı, Arkadaşlarını Kaybetti: Işid'e Katılırsa Şaşırmayacağız

ANKARA (ANKA) - Belçika'da üniversite öğrencisi Silke Raats, bir sabah başörtüsü takarak okula gidince beklenmedik tepkilerle karşılaştı. Yakın çevresi ve arkadaşları onun "çıldırdığını" düşündü ve "Yakında IŞİD'e katılırsa şaşırmayacağız" diye eleştiride bulundu. Silke'nin anlatımına göre çevresindekilerin üçte biri, onunla ilişkisini kesti. Birlikte tatile gittiği en yakın arkadaşları bile yolunu değiştirip onu görmezden geldi.

Silke Raats’ın yaptığı dikkat çekici sosyal deney Avrupa’da, Müslümanlara bakış açısını gözler önüne serdi.

Farmakolojik laboratuvar teknikleri bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Silke, yaşadığı Wilrijk ilçesindeki gençlik merkezinde, Türkiye kökenli çocukların ev ödevlerine gönüllü olarak yardım ediyordu.

Genç kız, boş zamanlarında mültecilere yardım programlarına da katılıyordu.

Son olarak Brüksel'de Maximilianpark'taki sığınmacılara yardıma gitmişti. Bu yüzden yakın çevresi ve okuldaki arkadaşlarından "sığ tepkiler" aldığını anlatıyor.

Silke de bu önyargılı bakışa karşı, İslam'ın sadece radikal fikirler ve Suriye'deki savaştan ibaret olmadığını göstermek istiyordu.

Bunun için bir ay boyunca herhangi bir Müslüman kadın gibi başörtüsü ile dolaşmaya ve gelen tepkileri filme almaya karar verdi.

Annesi de bu projeyi destekledi. Facebook profiline başörtülü bir fotoğraf koydu.

İlk gün en çok zorlandığı şey, başörtüsünü bağlayıp iğneyle tutturmak oldu.

Başörtüsü ile sokağa çıkıp okula gittiğinde ise karşılaştığı tepkiler son derece olumsuzdu.

-SERT TEPKİLER-

Başörtüsü taktığı haberi hızla yayıldı. Yakın çevresi ve arkadaşlarından da hem ailesine hem kendine sert tepkiler gelmeye başladı:

"O da herkes gibi normal olamaz mı? Tamamen çıldırdı. Bir Müslümanla beraber kesin. Bir Müslümanla evlenirse hiçbir zaman özgür olamayacak. Sığınmacı ve Müslüman arkadaşlarının çok fazla etkisinde kalmış. Benim çocuğum eve böyle gelse sokağa atardım. Hiçbir zaman iş bulamayacaksın biliyorsun değil mi? Doğum günü için Suriye'ye bilet alalım. Yarın IŞİD'e katılırsa şaşırmayacağım. Aramızda hiçbir şey eskisi gibi olmayacak biliyorsun. Benim yanıma fazla yaklaşmasın, kim bilir belki bomba atar.”

-DENEY ÇABUK BİTTİ-

Silke Raats'a gösterilen tepkiler bununla da sınırlı kalmadı. Birçok kişi onunla görüşmeyi kesti.

BBC Türkçe’nin yansıttığı habere göre, Silke, 10 gün içinde arkadaşları ve yakın çevresinin üçte birini kaybettiğini söylüyor. Yakınları hatta birlikte tatile gittiği en yakın arkadaşları bile sokakta onu görmezden gelip selam vermez oldu.

Ancak, az da olsa başörtüsü takmasına olumlu yaklaşan arkadaşları ise “Sen böyle mutluysan, ben de mutlu olurum, bu senin kararın. Saygı duyarım. Seni bu yüzden terk eden zaten gerçek arkadaşın değildir” diyerek destek verdi.

Olumsuz tepkilerin giderek artması üzerine Silke Raats, bir ay boyunca takmayı planladığı başörtüsünü 10 gün sonra çıkardı.

Yaşadıklarını ve karşılaştığı tepkileri "10 kapalı gün" başlığıyla video paylaşım sitesi Youtube üzerinden yayınladı. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@