Barzani'nin Kırmızı Çizgisi: Kardeş Kavgasına Müsaade Etmem

RUDAW(ANKA) – Kuzey Irak’da “Şengal” kavgası sür&uu...

Haberler 10.11.2015, 15:10
Barzani'nin Kırmızı Çizgisi: Kardeş Kavgasına Müsaade Etmem

RUDAW(ANKA) – Kuzey Irak’da “Şengal” kavgası sürüyor.  KDP Politburo Üyesi ve Peşmerge Güçleri Dicle Batı ve Doğu Cephesi Sorumlusu Zaim Ali, PKK ile “savaşı asla düşünmeyeceklerini” belirtirken Başkan Barzani’nin, "hayatta olduğu sürece kardeş kavgasına müsaade etmeyece” sözünü verdiğini söyledi. Buna karşın PKK’nın, Şengal’dan uzak durmasını isteyen Zaim Ali, Şengal için “PKK’nın mekanı değil” uyarısında bulundu. 

Zaim Ali,   Rudaw’a verdiği demeçte Şengal’i kurtarmak için hiçbir gücün Peşmerge’ye engel olamayacağını öne sürdü. PKK ile “savaşı asla düşünmeyeceklerini” belirten Zaim Ali, Başkan Barzani’nin, "hayatta olduğu sürece kardeş kavgasına müsaade etmeyeceği” sözünü verdiğini anlattı.  

Rudaw, Zaim Ali’nin açıklamalarını yansıttığı haberinde ise Başkan Barzani’nin sözleri için “kırmızı çizgi” nitelemesini yaptı.

Eski Peşmerge Bakanı olan Zaim Ali, IŞİD’in elindeki Şengal’ı kurtarma operasyonunun gecikmesine ilişkin “Kesin karar verildiğinde operasyon başlayacak” dediği açıklamalarında, “PKK’nin operasyonun yapılmasına engel olduğu” söylentilerine değinirken de PKK’yı şu sözlerle uyardı:

“PKK, Peşmergenin planlarını bozmayı düşünmemeli. Çünkü bütün dünya Şengal’in Kürdistan Bölgesi’nin toprağı olduğunu biliyor. Burası onların mekanı değil.  PKK 200 kişilik bir birlikle şimdi Şengal bölgesinde bulunan 10 bin Peşmergeden oluşan bir güce nasıl karşı çıkar.”(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@