Avrupa'da Oy Verme İşlemi Bitti Kuşkular Devam Ediyor

ABD medyası, Türkiye’deki seçimde yurt dışında kullanılan oyların sayımının Türkiye\'de yapılacağını belirterek “Ancak bu oyların sayımının güvenliği konusunda kuşkular devam ediyor” diyor.

Haberler 02.06.2015, 23:43
Avrupa'da Oy Verme İşlemi Bitti Kuşkular Devam Ediyor

WASHİNGTON(ANKA) - Türkiye tarihinde ilk kez genel seçimlerde oy kullanan yurtdışındaki Türk vatandaşlarının oy verme süresi sona erdi ama tartışmaları sürüyor. Oyların sayımının ise tıpkı Cumhurbaşkanlığı seçiminde olduğu gibi yine Türkiye'de yapılacağına işaret eden ABD medyasına göre,  oyların sayımının güvenliği konusunda "kuşkular" devam ediyor.

Amerika’nın Sesi (VOA), “Türkiye tarihinde ilk kez genel seçimlerde oy kullanan yurtdışındaki Türk vatandaşları için süreç tamamlandı. Yurt dışında oy verme işlemi başladığında en çok merak edilen sorulardan biri, 2 milyon 8 bin seçmenden ne kadarının sandık başına gideceğiydi” sözleriyle girdiği  Berlin kaynaklı haberine göre, genel seçim için sandık başına gidenlerin oranı Cumhurbaşkanlığı seçimine kıyasla oldukça yüksek oldu. 

Örnek olarak 1 milyon 400 bin 987 seçmenle Avrupa'daki seçimlerin en fazla odaklanıldığı ülkelerin başını çeken Almanya’da oy kullananların sayısının gümrükteki yaklaşık 60 bin oy da dahil edildiğinde 600 bin sınırına yaklaştığı böylece oy verme oranının yüzde 35’i bulduğu anlatılıyor.

VOA, Almanya’da kullanılan oyların sayımının ise diğer ülkelerde verilen oylarla birlikte tıpkı Cumhurbaşkanlığı seçiminde olduğu gibi yine Türkiye'de yapılacağına dikkat çekerek, “Bugüne kadar kullanılan oyların kayıt alınması konusunda çok ciddi sorunların yaşanmadığı tespit edildi. Ancak bu oyların sayımının güvenliği konusunda kuşkular dillendirildi” diyor ve “Yurt dışında kullanılan oyların kullanıldıkları yerde sayılmadıkları sürece konuyla ilgili endişelerin devam edeceği” uyarılarına da yer veriyor.(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@