Arjantili Papa'ya Arjantin'den Destek: Cesur Papa

BUENOS AİRES(ANKA) – Pazar günü düzenlenen ayin sırasında “Ermeni soykırımı”nı tanıyan Papa Francis’e memleketi Arjantin’den güçlü destek geldi. Arjantin basını, Papa’nın “soykırım”dan söz etmesini “sürpriz” olarak nitelerken

Haberler 15.04.2015, 13:34
Arjantili Papa'ya Arjantin'den Destek: Cesur Papa

BUENOS AİRES(ANKA) – Pazar günü düzenlenen ayin sırasında “Ermeni soykırımı”nı tanıyan Papa Francis’e memleketi Arjantin’den güçlü destek geldi. Arjantin basını, Papa’nın “soykırım”dan söz etmesini “sürpriz” olarak nitelerken “Büyük soru Papa’nın yasak sözcüğü telaffuz etme riskini alıp almayacağı  idi” diyor ve Papa’nın “cesaretle” bu kelimeyi kullandığına dikkat çekiyor. Türkiye’nin tepkisinin de yansıtıldığı haberlerde “Türk Cumhurbaşkanı Papa’ya karşı sert” ifadelerine yer veriliyor.

Arjantin’in önde gelen gazetelerinden La Nacion, “Sürpriz: Papa ‘Ermeni soykırımı’ndan söz etti” başlığı ile yayınladığı bir haber analizine “Büyük soru, Papa’nın yasak sözcüğü ‘soykırım’ı telaffuz etme riskini alıp almayacağı idi. Cesaretle ve Türkiye ile bir kısa devre tetikleyeceğinin bilinciyle bu tanımı zikretti” ifadeleriyle giriyor.

“Ermeni soykırımı” meselesinin “çok hassas” bir konu olduğunun da belirtildiği analizde Papa Francis’in  sözlü olarak “soykırımı” eleştiren ilk Papa olduğunun altı çiziliyor.  Papa Buenos Aires’de görev yaparken “Arjantin’deki Ermeni toplumunun çok iyi bir dostu idi ve Gök ve Yeryüzü Hakkında kitabında üç defa ‘soykırım”dan söz etti”  da deniliyor.

-“AÇIKLAMALAR ANKARA İLE VATİKAN ARASINDA KRİZ YARATTI”-

Diğer büyük gazete El Clarin ise, Türkiye’den Papa’ya verilen tepkilere vurgu yaptığı haberinde “Türk Cumhurbaşkanı Papa’ya karlı sert” başlığını kullanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Salı günü Papa ile ilgili sarffettiği sözlere dikkat çeken gazete, Erdoğan’ın Papa için “Tarihçinin işini siyasetçiler, din adamları aldığı zaman oradan hakikat değil hezeyan çıkar” dediğinin altını çizdiği haberde “Papa’nın açıklamaları, Ankara ile Vatikan arasında kriz yarattı” yorumunu yapıyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@