Arap Diplomatlara Göre, Türkiye, Rusya'nın Suriye Önerisini Desteklemeyecek

NEW YORK(ANKA) – Suriye ihtilafına siyasi çözüm bulmayı a...

Haberler 12.11.2015, 11:55
Arap Diplomatlara Göre, Türkiye, Rusya'nın Suriye Önerisini Desteklemeyecek

NEW YORK(ANKA) – Suriye ihtilafına siyasi çözüm bulmayı amaçlayan Viyana görüşmelerinin devam edeceği hafta sonu öncesi Rusya’nın hazırladığı öneriye ilişkin tartışmalar sürüyor. Arap diplomatlar, muhalifleri destekleyen Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar’ın öneriye destek vermeyeceğini söyledi.

Wall Street Journal Gazetesi, 18 aylık bir anayasal reform süreci ile eş zamanlı cumhurbaşkanlığı ve parlamenter seçimler gibi unsurları içeren Rus önerisinin Esad’ın görevini bırakıp bırakmayacağına açıklık getirmediğini, yeniden seçilmesi durumunda Suriye’yi yönetmeye devam etmesine kapıyı açık bıraktığını belirtiyor.

Bir Batılı diplomatın “Rus planı ile ilgili sorun, geçiş süreci, temel olarak Esad tarafından düzenleniyor” değerlendirmesini aktaran gazete, “ABD ve Avrupa ile Türkiye ve Suudi Arabistan gibi Suriye’nin  (rejimin) bölgesel muhalifleri, Esad’ın gidişini barış müzakereleri için şart koştu” dedikten sonra şunları da yazıyor:

“Rus önerisi konusunda bilgilendirilmiş Arap diplomatları, Suudi Arabistan, Türkiye veya Katar gibi ülkelerin desteğini kazanmayacağının kesin olduğunu çünkü Esad’ın ne zaman görevi bırakacağından söz edilmediğini söylüyorlar.”(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@