Ap'nin Soykırım Kararı Abd Basınında: Diplomatik Mücadele Artık Abd'ye Kayacak

NEW YORK(ANKA) – Papa Francis’in “Ermeni soykırımı”na ilişkin sözleri gibi Avrupa Parlamentosu’nun “Ermeni soykırımı” kararı ve Ankara’dan verilen sert tepkiler de büyük ABD’li gazetelerde yer buluyor. Wall Street Journal,  b

Haberler 16.04.2015, 16:27
Ap'nin Soykırım Kararı Abd Basınında: Diplomatik Mücadele Artık Abd'ye Kayacak

NEW YORK(ANKA) – Papa Francis’in “Ermeni soykırımı”na ilişkin sözleri gibi Avrupa Parlamentosu’nun “Ermeni soykırımı” kararı ve Ankara’dan verilen sert tepkiler de büyük ABD’li gazetelerde yer buluyor. Wall Street Journal,  bu gelişmelerin Türkiye’deki seçimlere kısa bir süre kala meydana geldiğine dikkat çekiyor ve bundan sonra "diplomatik mücadele"nin ABD'ye kayacağını söylüyor. AP’nin kararının Türkiye ile AB arasındaki ilişkileri “daha da gerebileceğini” düşünen New York Times ise,  geçen yıl Ermenilere “taziye” dileklerinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın, 24 Nisan yaklaşırken daha “kavgacı" hale geldiğini savunuyor.

-WSJ: DİPLOMATİK MÜCADELE ARTIK ABD’YE KAYACAK-

Avrupa Parlamentosu’nun Çarşamba günü Papa Francis’e katılarak Türkiye’yi “soykırımı” tanımaya çağırdığını belirten WSJ, Türkiye’nin ise Ermenilerin sistematik biçimde öldürüldüğü iddialarını reddettiğini anlatıyor. Ermenilerin “soykırımın" daha geniş biçimde tanınmasına yönelik çabalarının Türkiye’deki genel seçimlere iki aydan kısa bir süre kala meydana geldiğine işaret eden gazete, şu yorumu yapıyor:

“Türkiye, güç  kaybeden ekonomik büyüme, uzun bir süreden beri devam eden Kürt isyanına son vermeye yönelik kırılgan barış görüşmeleri ile Irak ve Suriye kaynaklı artan güvenlik tehditlerinin kuşatması altında iken iktidar partisi gittikçe daha milliyetçi bir kampanya yürüterek Osmanlı İmparatorluğu’nun görkemli günlerini yeniden tesis edecek ‘Yeni Türkiye’yi kurma taahhüdünde bulunuyor.”

Avrupa Parlamentosu’nun kararından sonra “Ermeni soykırımı” meselesine ilişkin “diplomatik mücadele büyük ölçüde ABD’ye kayacağını” düşünen gazete, “Konu, hemen hemen yıllık olarak Washington ile Ankara arasındaki bağları geriyor” diye yazdıktan sonra bu yıl 40 Kongre üyesinin “soykırım”ın resmen tanınmasına yönelik bir karar tasarısını sunduklarını anımsatıyor.

-NYT: KARAR, AB-TÜRKİYE BAĞLARINI DAHA DA GEREBİLİR-

New York Times ise, AP’nin kararının “muhtemelen soykırımın nasıl tanımlanacağına ilişkin tarihi tartışmayı körükleyeceğini” düşünüyor. Karar tasarısının ayrıca “Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki bağları dana da gerebileceğini ve uzun bir süreden beri durmuş olan üyelik müzakerelerinin geciktirebileceğini” yazıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl 1915 olayları nedeniyle Ermenilere “taziye” dileklerini ileterek “herhangi bir Türk liderinden daha önemli bir adım attığını” vurgulayan gazete,  “Ancak yüzüncü yıl törenleri yaklaşırken Sayın Erdoğan daha kavgacı hale geldi” yorumunu yapıyor.(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@