Ap'den Türkiye'ye Çağrı: Şiddet Sona Ermeli, Müzareke Masasına Dönülmeli

BRÜKSEL(ANKA) – Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) siyasi gruplar, ...

Haberler 15.09.2015, 16:40
Ap'den Türkiye'ye Çağrı: Şiddet Sona Ermeli, Müzareke Masasına Dönülmeli

BRÜKSEL(ANKA) – Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) siyasi gruplar, ortak bir çağrıda yaparak Türkiye’deki şiddetin sona ermesini ve barış sürecine dönülmesini istedi. “Türkiye’deki şiddete dönülmesinden şöke olduk” denildiği çağrıda “barış sürecinin sonu, her geçen gün yoğunlaşan bir çatışmaya yol açtı. Sivillere, polis ve askerlere yönelik şiddeti kuvvetle kınıyoruz” sözleri kullanıldı.  

Yeşiller Grubu’nun grişimi üzerine AP’deki Hristiyan Demokrat, Sosyalist, Liberal, Sol ve Yeşiller grup başkanlarınca yapldığı belirtilen “Barış Çağrısı”nda, “Türkiye’de şiddete dönülmesinden şoke olduk. Barış sürecinin sonu,  her gün yoğunlaşan bir çatışmaya yol açtı. Siviller, polis ve askere yönelik şiddeti kuvvetle kınıyoruz. Ölümlerin daha da çoğalmasının önlenmesi için Türk ordusu ile PKK arasındaki şiddet sarmalı kırılmalı” deniliyor.

-“DEMOKRATİKLEŞME YOLUNDAKİ TÜM BAŞARILAR TEHLİKEDE”

Türkiye’de demokrasinin ilerletilmesi için çok mesafe katedildiğinin belirtildiği çağrıda “Ancak şimdi tüm bu başarılar, son dönemdeki şiddet nedeniyle tehlikede. Şiddetli  ihtilaf tüm bölgeye tehdit. İki tarafta gerilimleri artırma stratejilerine odaklanmasını kınıyoruz” deniliyor.

AP siyasi grupları,  ihtilafa siyasi çözümün uzlaşıdan geçtiğini vurgulayarak Türk hükümetinden, bu amaçla inisiyatif almasını istediler. ABHaber tarafından yansıtılan çağrıda “Avrupa Parlamentosu’ndan siyasi grupların liderleri olarak ihtilaf taraflarına şiddete son vermeye ve barış müzakerelerine yeniden başlamaya çağırıyoruz” deniliyor  ve bu amaçla “tüm tarafların kalıcı olarak silah kullanmaktan vazgeçmeleri” isteniyor.

-AB LİDERLERİ DEVREYE GİRSİN-

Türkiye’deki tüm etnik ve dini grupların yan yana sadece barış içinde yaşayabileceğini de vurgulayan AP’deki gruplar, çağrılarının son bölümünde de “AB liderlerini, şiddete son verilmesini ve ihtilafın tüm taraflarını müzakere masasına geri oturmasını sağlamak için olası tüm yollara başvurarak derhal harekete geçmeye çağırıyoruz.” (ANKA)

(CN/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@