Ap'deki Görüşmelere Kıbrıs Damgasını Vurdu

BRÜKSEL(ANKA) – Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komisyonunda taslak Türkiye Raporu’na ilişkin olarak yapılan görüşmelere Kıbrıs sorununun damgasını vurduğuna dikkat çekiliyor. ABHaber’e göre, Avrupa Parlamentosu Türki

Haberler 06.05.2015, 15:37
Ap'deki Görüşmelere Kıbrıs Damgasını Vurdu

BRÜKSEL(ANKA) – Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komisyonunda taslak Türkiye Raporu’na ilişkin olarak yapılan görüşmelere Kıbrıs sorununun damgasını vurduğuna dikkat çekiliyor.

ABHaber’e göre, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Sosyalist grup üyesi Hollandalı Kati Piri’nin Türkiye-AB müzakerelerinin “ucu açık bir süreç olduğunu sonunda üyeliğin olup olmayacağını şimdiden bilemiyeceklerini” söylediği görüşmeler sırasında Kıbrıs meselesi ele alınırken Türkiye’nin adayı “işgal etmeye devam ettiği” savunuldu. 

Kati Piri’nin Mustafa Akıncı’nın KKTC Cumhurbaşkanlığına seçilmesini memnuniyetle karşıladığını ve önemli bulduğunun altını çizdiği görüşmeler sırasında Yunanlılar ve Rumların çok önemsediği, Türkiye’nin taraf olmadığı BM Uluslararası Deniz Hukuku Sözleşmesi de gündeme geldi.

Dış İlişkiler Komisyonunda taslak Türkiye Raporu’nun ikinci tartışması sırasında Yunan ve Rum parlamenterler Uluslararası Deniz Hukuku Sözleşmesi'nin AB müktesabatını tümüyle kapsadığını savunurken, toplantıda söz alan Avrupa Komisyonu temsilcisi ise söz konusu anlaşmanın AB müktesebatının bir parçasını kapsadığını söyledi.

Bunun üzerine söz alan Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Yunanlı Manolis Kefalogiannis ise ‘’Avrupa Komisyonu bize bu konuda hukuki değil siyasi bir cevap verdi’’ dedi.

Bu arada, AP Türkiye raportörü Kati Piri’nin ise Uluslararası Deniz Hukuku Sözleşmesi’ne raporunda yer verdiğini ve bu konuda bir değişiklik yapmayacağı sinyalini verdiği de belirtiliyor.

Öte yandan, siyasi grupların uzlaşıyla “İç güvenlik paketinin yargıyı by pas ettiği” yönündeki bir eklemenin de yapıldığı taslak rapor, AP Dış İlişiler Komisyonu’nda 11 Mayıs’ta oylanacak. Rapor daha sonra AP Genel Kurulunda görüşüldükten sonra nihai halini alacak.  (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@