Ap Türkiye Raportörü Piri: Türkiye'ye İhtiyacımız Var

STRAZBURG(ANKA) - Avrupa Parlamentosu  (AP) Türkiye Raportörü...

Haberler 28.10.2015, 15:30
Ap Türkiye Raportörü Piri: Türkiye'ye İhtiyacımız Var

STRAZBURG(ANKA) - Avrupa Parlamentosu  (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, "Mülteci krizi konusunda Türkiye'ye ihtiyacımız var" derken, Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci ile sığınmacı krizi konusundaki AB-Türkiye işbirliğinin birbirinden ayrı değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

Kati Piri, Deutsche Welle ile yaptığı mülakat sırasında mülteci krizi konusunda AB ile Türkiye arasında işbirliği konusunu değerlendirirken, “Sığınmacıları engellemek değil, sığınmacı konusunu idare etmek için Türkiye’nin, işbirliği için ihtiyaç duyduğumuz başrol oyuncusu olduğunu Avrupa Parlamenrtosu içinde gerçekten gören büyük bir çoğunluk olduğu düşüncesindeyim” dedi. Piri şöyle konuştu:

“Zira şu an için sığınmacı akınını kaçakçılar dışında gerçek anlamda idare eden kimse yok. Bugün Türkiye’den Avrupa’ya sığınmacı akını kaçakçılar tarafından idare edilmekte. Avrupa Parlamentosu’nda çoğunluk bu gerçeğin farkında. Ancak, Avrupa Komisyonu’nun sadece sığınmacı krizi konusunda değil de, sığınmacı krizinde yardıma karşılık Türkiye’nin AB üyeliği hakkında müzakere etmeye çalıştığının görülmesi kafalarda soru işaretleri yarattı. Bu benim şahsi eleştirim.”

Kati Piri “Şüphesiz Türkiye’ye ihtiyacımız var. Türkiye’nin de ülkelerimize gelen sığınmacıları insani planda barındırabilmek için bize ihtiyacı var. Ancak lütfen bunu Türkiye’nin katılım sürecinden ayıralım” sözlerini de kullandıktan sonra şöyle devam etti:

“Öte yandan, Avrupa Parlamentosu’nda bazı parlamenterler, ki ben onlardan değilim, Türkiye’nin sığınmacıları bilinçlice Avrupa’ya doğru ittiğini düşünüyor. Böyle düşünenler Türkiye’nin sadece birkaç aydır değil birkaç yıldır dünyada en fazla sığınmacı misafir eden ülke olduğunu unutuyorlar. Şu anda Avrupa’da karşı karşıya olduğumuz durum bizim için yeni fakat Türkiye için öyle değil.”(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@