Ankara Saldırısı Alman Basınında: Türkiye'de Mutlaka Seçim Olmalı

BERLİN(ANKA) – Ankara'da meydana gelen terör saldırısına geniş ye...

Haberler 12.10.2015, 16:55
Ankara Saldırısı Alman Basınında: Türkiye'de Mutlaka Seçim Olmalı

BERLİN(ANKA) – Ankara'da meydana gelen terör saldırısına geniş yer veren Alman gazeteleri,  Türkiye’nin AB’ye ihtiyacının olduğunu söylüyor.  Bu arada, 1 Kasım seçiminin mutlaka yapılması gerektiği savunulurken “Bunun dışında kalan her tür seçenek, ülkeyi uçuruma sürüklemek isteyenlere davetiye çıkartmak olur” uyarısı yapılıyor.

-FRANKFURTER ALLGEMEİNE ZEİTUNG: TÜRKİYE’DE  ZEHİRLİ BİR ATMOSFER OLUŞTU-

Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung’in verdiği "Nefret ve Şiddet" başlıklı yorumda “Türkiye'nin Avrupa'ya ihtiyacı var” deniliyor. DWelle’ye göre,  “Türkiye'nin mülteci krizinin üstesinden gelinmesinde hem iyi hem de kötü zamanlarda Avrupa için çok önemli bir ortak olduğuna dair bir kanıt daha gerektiyse eğer, bu kanıtı Ankara'daki saldırı ortaya koydu” görüşleri dile getirildiği yorumda şöyle devam ediliyor:

“Ankara hükümetinin saldırının ardından Avrupa ile mülteci krizi konusunda yürütülen görüşmeleri ertelemiş olmasını hiç kimse kınayamaz. Ancak ortaya çıkan soru, bunun ne tür bir şiddet olduğu? Bu kışkırtılmış bir seçim kampanyasının vardığı trajik dip nokta mı, yoksa başkentteki bu kanlı olay seçimden sonraya da sirayet edebilecek bir istikrarsızlık döneminin başlangıcı mı? Türkiye'de son yıllarda nefret ve şiddetin büyüdüğü zehirli bir atmosfer oluştu. Buna ek olarak, Başbakan Davutoğlu kendi politikasına sıkı sıkıya bağlı kalsa da, ülke dış politikada çaresizlik içinde olduğu izlenimi uyandırıyor. Doğru, Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacı var. Türkiye olmadan mülteci krizini çözmek mümkün değil. Fakat Türkiye öngörülebilir dönemde kendisi ile meşgul olacak ve Erdoğan döneminde unuttuğu bir şeyi yeniden keşfedecek: Onun da Avrupa'ya ihtiyacı olduğunu.”

-DİE WELT: SALDIRIDA MUHALİFLER HEDEF ALINDI-

Ankara'daki saldırıda hükümet karşıtlarının hedef alındığına dikkat çeken Die Welt gazetesi ise, “Kurbanların kim olduğu artık biliniyor. Onlar, Tayyip Erdoğan ve medyasının düşman olarak gördükleri kesimler: Solcular, Kürtler, Aleviler, Ateistler” görüşünü öne sürüyor. Gazete şu iddialara yer veriliyor:

“Çok sayıda muhalif, devlet güçlerinin Ankara'daki katliama doğrudan karıştığına inanıyor. Sonsuz internet aleminde dikkatleri çeken fakat Türkiye tarihi göz önünde bulundurulduğunda hemen silinip atılamayacak korkunç bir iddia.  Bundan bağımsız olarak: Başkentte 126 vatandaşın öldüğü bir olayın sorumluluğunu almak istemeyen bir devlet yönetimi, taziye dileklerinin iletileceği bir adres olmaktan çıkar. Saldırıda AKP hükümeti değil, onun karşıtları ve muhalifler hedef alındı.”

-SÜDDEUTSCHE ZEİTUNG: NE OLURSA OLSUN SEÇİMLER YAPILMALI-

Süddeutsche Zeitung'da Christiane Schlötzer'in kaleme aldığı yorumda 1 Kasım seçimlerine atıfta bulunulduktan sonra Ankara’daki intihar saldırısına ilişkin olarak Kürt çevrelerinde devlete yöneltilen suçlamalara  dikkat çekiliyor.

“Yeni bir derin devlet oluşmuş olabilir. Yine de devletin en üst mertebesinin kendisini bile bile devasa bir kaosa sürüklemiş olması ihtimali tutarlı değil. Sonuç olarak devlet hangi izahatı yaparsa yapsın, buna inanmayan çok fazla sayıda insan olacak. Bu, toplumdaki güvensizlik hissiyatını daha da güçlendirecek. Bu yüzden ne olursa olsun 1 Kasım'da seçimler mutlaka yapılmalı. Bunun dışında kalan her tür seçenek, ülkeyi uçuruma sürüklemek isteyenlere davetiye çıkartmak olur.”(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@