Ankara, Burkina Faso'daki Gelişmelerden Memnun

ANKARA(ANKA) – Türkiye, Afrika ülkelerinden Burkina Faso’d...

Haberler 29.09.2015, 09:50
Ankara, Burkina Faso'daki Gelişmelerden Memnun

ANKARA(ANKA) – Türkiye, Afrika ülkelerinden Burkina Faso’da Geçiş Hükümetinin yeniden göreve başlamasını olumlu karşıladı. Dışişleri Bakanlığı, Geçiş Hükümetinin yeniden göreve başlamasının ve ülkede önümüzdeki dönemde düzenlenmesi öngörülen seçimlerin, Burkina Faso’daki demokratik dönüşümü sağlamlaştıracağına olan inancını dile getirdi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Burkina Faso’da 16 Eylül 2015 tarihinde düzenlenen darbe girişimiyle alıkonulan geçiş dönemi Devlet Başkanı Michel Kafando, Geçiş Hükümeti Başbakanı Isaac Zida ve diğer Burkina Faso’lu yetkililerin serbest bırakılarak, Geçiş Hükümetinin ahiren görevine dönmüş olmasının memnuniyetle karşılandığı belirtildi. Açıklamada şöyle devam edildi:

“Geçiş Hükümetinin yeniden göreve başlamasının ve ülkede önümüzdeki dönemde düzenlenmesi öngörülen seçimlerin, Burkina Faso’daki demokratik dönüşümü Burkina Faso halkının haklı beklentilerini karşılayarak sağlamlaştıracağına olan inancımız tamdır.”

Bakanlık, bu süreçte, Burkina Faso’daki meşru otoritelerin işbaşına gelmesine katkı sağlayan, başta Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Afrika Birliği ve Birleşmiş Milletler olmak üzere, tüm ulusal, bölgesel ve uluslararası aktörlerin çabalarını takdirle karşıladıklarını belirtirken, “Uluslararası topluma, kritik bir dönemden geçmekte olan Burkina Faso’ya verilen desteğin devam ettirilmesi” çağrısında da bulundu. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@