Amerika'nın Sesi: Pyd'nin Pkk İle Bağlantısı Bulunuyor

ANKARA (ANKA) – Amerika'nın Sesi Radyosu (VOA), PYD'nin PKK ile bağlantısı bulunduğunu belirten bi...

Haberler 14.11.2015, 11:15
Amerika'nın Sesi: Pyd'nin Pkk İle Bağlantısı Bulunuyor

ANKARA (ANKA) – Amerika'nın Sesi Radyosu (VOA), PYD'nin PKK ile bağlantısı bulunduğunu belirten bir yorum yayınladı. VOA, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye ve Irak’ta yürütülen işbirliğini artırmayı konuşmak üzere bir araya gelmesinin ortak hedeflere ulaşmaları adına yüz yüze konuşabilme fırsatı sunduğunu bildirdi.

VOA'da yer alan yoruma göre, dünyanın en büyük ekonomisine sahip 20 ülke liderinin katılacağı G20 zirvesinde, ekonomik sorunlara odaklanması beklenen liderlerin ayrıca, Suriye ve Irak’ta daha da derinleşen krizi görüşmeleri de planlanıyor. Suriye ve Irak’ta artan şiddetin sınırı geçerek Türkiye’ye sıçramasından korkan Türk seçmenlerin Erdoğan’ı, “artan güvenlik tehditlerini ortadan kaldıracak, istikrarı sağlayacak bir lider olarak gördüğü” kaydedilen haberde, G20 zirvesinin, stratejik açıdan kritik bir bölgeye tekrar istikrar getirme görüşmeleri yürütebilmeleri için bir şans olduğu belirtildi.

Amerika ve Türkiye’nin, IŞİD’e karşı savaşan Kürt gruplara aldığı tavrın farklı olduğu vurgulanan haberde, şöyle denildi:

“Ancak buna rağmen G20 zirvesi, Obama ve Erdoğan’a ortak hedeflere ulaşmaları adına yüz yüze konuşabilme fırsatı sunuyor. Temmuz ayında Türkiye, IŞİD’e karşı savaşan koalisyon güçlerine hava üslerini kullanma izni verdi. Ancak Ankara Amerikan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin destek verdiği Suriye’deki Kürt PYD grubunun kazanacağı toprak ve yetki konusunda endişe duyuyor. PYD’nin, Ankara’nın yıllardır mücadele ettiği PKK ile bağlantısı bulunuyor. Yazar ve Ortadoğu uzmanı Michael Gunter’e göre, Amerika ve Türkiye arasında, Suriye’ye yönelik politikalarındaki fark büyük bir risk oluşturuyor. Gunter, Türkiye’nin IŞİD’i, ABD ve diğer ülkeler gibi bir tehdit olarak görmediğini ve Türkiye’nin bunu kabul edene kadar, iki ülke arasındaki yanlış anlaşılmaların devam edeceğini söylüyor. Ayrıca Gunter’e göre, Türkiye halen Suriyeli Kürtleri IŞİD’den daha tehlikeli olarak görüyor. Amerika ve Türkiye, Suriye’de Beşar Esad rejimini bitirecek siyasi bir geçiş sürecini isterken, her iki ülke çözüm üzerinde henüz bir anlaşmaya varmış bulunmuyor. Ankara, Esad’ın geçiş sürecinde herhangi bir rolünün olmaması gerektiğini savunurken, Viyana’da yapılan son uluslararası görüşmelerde bu, ihtimal dışında bırakılmadı. Eski ABD Büyükelçisi ve Atlantik Konseyi Ortadoğu uzmanı Francis Ricciardone, ‘Amerika’nın başarıya ulaşması için ne yapmak istediğini, ne yapmaya hazır olduğunu ve ortaklarından ne beklediğini netleştirmesi gerekiyor’ görüşünü savunuyor. Ricciardone’ye göre, Türkiye ve Amerika ‘birbirleri için kritik önem’ taşıdıklarının net bir şekilde bilincinde ancak şu an, ‘planlarının stratejik olarak örtüşmesi’ gerekiyor. Durumu daha fazla karmaşık ve zor hale sokan başka bir etken de, Moskova’nın IŞİD’e karşı düzenlediğini söylediği hava saldırıları oldu. Ancak Amerika, Rusya’nın hava saldırılarının teröristleri hedef almadığını ve aslında muhalefet gruplarıyla savaşan Esad rejimini desteklemeye yönelik olduğunu savunuyor.” (ANKA)
(AYÇ/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@