Almanya'da Türkiye'deki Seçimlere İlgi Biraz Arttı Ama...

BERLİN(ANKA) – Türkiye’deki 1 Kasım seçimi için y...

Haberler 27.10.2015, 10:20
Almanya'da Türkiye'deki Seçimlere İlgi Biraz Arttı Ama...

BERLİN(ANKA) – Türkiye’deki 1 Kasım seçimi için yurtdışındaki temsilciliklerde oy verme işlemleri Pazar günü akşamı sona ererken büyük seçmen kitlesinin bulunduğu Almanya'da seçime katılım oranında ufak bir artış görülse de, katılımın yüzde 45 civarında kalması “Türkiye’deki siyasete ilgisizlik sürüyor”yorumlarına neden oldu. 

Deutsche Welle, Türkiye’nin Berlin Başkonsolosluğu’nun Almanya’da seçimlere katılım oranı yüzde 45 olarak belirlendiğini bildirdiğini belirterek, buna göre, Almanya'daki 1 milyon 400 bin civarındaki Türk seçmenin yaklaşık 574 bininin sandık başına giderek oy kullandığına, 7 Haziran seçimlerinde ise Almanya’da katılım oranının yüzde 35 olarak kaydedildiğine işaret ediyor.  

-“TÜRKİYE’DEKİ SİYASETE YABANCI HİSSEDİYORLAR”-

Türkiye’de 7 Haziran seçimlerinde katılımın yaklaşık yüzde 85 olduğu göz önünde bulundurulduğunda Almanya’da oy kullanma oranının oldukça düşük olduğunu düşünen DWelle, şöyle devam ediyor:

“Gözlemcilere göre bunun farklı nedenleri bulunuyor. Adalet ve Kalkınma Partili Seçim Komisyonu Üyesi Bülent Sever, DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada, oy kullananların oranının düşük olmasının nedenlerinden birinin ‘İnsanların Türkiye’den uzak yaşaması sebebiyle Türkiye siyasetine kendilerini yabancı hissetmeleri’ olduğunu söyledi.”

HDP’ye yakınlığı ile bilinen Berlin Halkların Demokratik Platformu Eş Sözcüsü Erkin Erdoğan’ın da “Türkiye’den uzakta olmanın” seçimlere katılımı olumsuz etkilediği görüşünde olduğunu anlatan DWelle,  Erdoğan, bu görüşünü DW Türkçe’ye şu sözlerle ifade etti:  

“Türkiye'nin siyasi gündemi özellikle son zamanlarda iyice yakıcı hale gelmiş ve oy kullanmak iyice önem kazanmış olsa da, yurtdışında yaşayan seçmen bu gündemden çok uzak olabiliyor.”

-SEÇMENİN ÖNÜNDEKİ “TEKNİK ZORLUKLAR”-

CHP Berlin Birliği derneğinin Başkanı Sonay Ataç ise seçimlerin zamanının katılımı etkilediği görüşünde. Ataç, DW Türkçe'ye şunları söyledi:

“Burada Türk vatandaşlığına sahip olanların çoğunu birinci ve ikinci kuşak göçmenler oluşturuyor. İkinci kuşak seçimlerle pek ilgilenmiyor. Oy kullanma hakkını bilinçli olarak kullanmak isteyenler ise genellikle birinci kuşak. Ancak birinci kuşak Türklerin çoğu nisan ayından ekim sonuna kadar Türkiye’de kalıyor. Seçimler ocak veya şubatta yapılsaydı katılım daha fazla olurdu.”

DWelle,  “Adalet ve Kalkınma Partili Seçim Komisyonu Üyesi Sever’e göre, Almanya’da seçimlere katılımın düşük olmasının bir nedeni de yurtdışında yaşayan Türklere seçme hakkı verilmesinin oldukça yeni olması” diyor.  

“Gözlemcilere göre Almanya’da seçmenin sandığa yeterince ilgi göstermemesinin bir nedeni de teknik zorluklar” denilen habere göre,  Almanya’daki Türklerin, eylül ayı başında yurtdışı seçmen kütüğüne kayıt yaptırması veya kaydını kontrol etmesi gerekiyordu. Ancak verilen süre içinde kaydını yaptıramayanlar, seçimlerde oy kullanamadı.

Oy kullanamayanların oranının tam olarak bilinmemekle birlikte yüzde 5 ilâ 7 arasında tahmin edildiğini belirtilen haberde oy verme hakkı oldukça yeni olduğu için seçmenlerin bazılarının bu işlemlerden haberdar olmadığı görüşü de dile getiriliyor.

Haberlerde, birçok vatandaşın yüzlerce kilometre yol kat edip, işinden izin almak zorunda kalıp, oy kullanmaya gitmek durumunda kaldığı aktarılıyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@