Almanya'da Koalisyon Ortakları Mülteciler Konusunda Anlaşamadı

BERLİN(ANKA) - Almanya'da iktidardaki Büyük Koalisyon'un ortak...

Haberler 01.11.2015, 16:45
Almanya'da Koalisyon Ortakları Mülteciler Konusunda Anlaşamadı

BERLİN(ANKA) - Almanya'da iktidardaki Büyük Koalisyon'un ortakları arasında mülteci politikası konusunda yaşanan görüş ayrılıklarının giderilemediği bildiriliyor.

Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD)  liderleri Berlin'deki zirvede biraraya geldi. Deutsche Welle’ye göre, zirveye CDU lideri Angela Merkel, CSU lideri Horst Seehofer ve SPD lideri Sigmar Gabriel katıldı.

Zirvenin ardından açıklama yapan hükümet sözcüsü Steffen Seibert, koalisyonun birçok konuda içerik açısından görüş birliği içinde olunduğunu ancak açıklığa kavuşturulması gereken bazı noktaların bulunduğunu belirtti. Açıklamada bu noktalar arasında transit bölge önerisinin de bulunduğu vurgulandı.

-GABRİEL TRANSİT BÖLGE ÖNERİSİNİ KABUL ETMEDİ-

SPD lideri Gabriel'in zirvede CSU lideri Seehofer'in talep ettiği, sınıra yakın noktalarda sığınmacılar için transit bölgeler oluşturulmasını kabul etmediği belirtiliyor. Gabriel'in, “Ne organizasyon açısından hayata geçirilebilir, ne de hukuki açıdan düşünülebilir” dediği bildirildi. SPD bunun yerine sığınmacılar için merkezi bir kayıt merkezi kurulmasını önerdi.

Mülteciler konusunda Başbakan Merkel ve CSU lideri Seehofer arasında da görüş ayrılığı olduğu belirtiliyor. Seehofer birkaç gün önce Merkel'e ültimatom vererek, sığınmacıların sayısının sınırlandırılmasını talep etmişti. Merkel'in mülteci politikasını eleştiren Seehofer ise, sınırdaki sığınmacı sayısının bir an önce azaltılması için etkili önlemler alınması gerektiğini savunmuştu.(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@