Almanya'da İstihbarat Skandalı: Fransa Dışişleri Bakanı Fabius Ve Büyükelçi Haber Dinlendi

BERLİN(ANKA) – Almanya yeni bir dinleme skandalı ile çalkalanıyor. ...

Haberler 11.11.2015, 12:00
Almanya'da İstihbarat Skandalı: Fransa Dışişleri Bakanı Fabius Ve Büyükelçi Haber Dinlendi

BERLİN(ANKA) – Almanya yeni bir dinleme skandalı ile çalkalanıyor. Alman dış istihbarat teşkilatı BND’nin, halen Ankara’daki AB Delegasyonu Başkanlığı görevini yürüten Büyükelçi Hansjörg Haber ile Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'u dinleme faaliyetlerinde bulunduğu bildiriliyor.

Berlin'den yayın yapan rbb Inforadio'nun haberine göre BND, halen Ankara’daki AB Delegasyonu Başkanlığı görevini yürüten Büyükelçi Hansjörg Haber ile Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'u dinledi.

-“EŞİ İÇİŞLERİ BAKANLIĞI MÜSTEŞARIDIR”-

Radyo, Alman vatandaşlarının Alman Anayasasının koruması altında bulunduğunu ve BND'nin Alman vatandaşlarını dinleme yetkisi bulunmadığını belirterek, Haber'in eşi Emily Haber'in İçişleri Bakanlığı'nda müsteşar olduğuna da dikkat çekti.

DWelle’ e göre, 2008-2011 yılları arasında Gürcistan'daki AB gözlemciler heyetine başkanlık eden Haber, ardından Brüksel'de AB Dış İlişkiler Servisi Planlama Dairesi başkanı olarak görev yaptı. Haber’in, Kahire'deki büyükelçilik görevinin ardından Ankara’daki AB Delegasyonu Başkanlığı görevine getirildiği belirtilirken  Haber'in hangi dönemde BND tarafından dinlendiği ise kesin olarak bilinmiyor.

Hansjörg Haber'in yanı sıra Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'un da dinlendiği kaydedildi. Diğer hedefler arasında Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi, Dünya Sağlık Örgütü, UNICEF ve FBI ile Avrupalı ve Amerikalı şirketlerin bulunduğu bildirildi. BND'nin dinlediği Amerikalı şirketler arasında silah üreticisi Lockheed'in de bulunduğu kaydedildi.

Bu arada, BND Başkanı Gerhard Schindler ve Başbakanlık Dairesi'nin, istihbarat birimlerinin kontrolünden sorumlu meclis komisyonuna, dostlar arasında da casusluk faaliyeti yürütüldüğüne dair bilgi verdiği belirtildi.(ANKA)

(CN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@