Alman Uzman: Türkiye ‘Yanlış' Ortadoğu Politikasının Bedelini Ödüyor

BERLİN(ANKA) -  Ankara’da 10 Ekim’de gerçekleştirilen ka...

Haberler 14.10.2015, 11:15
Alman Uzman: Türkiye ‘Yanlış' Ortadoğu Politikasının Bedelini Ödüyor

BERLİN(ANKA) -  Ankara’da 10 Ekim’de gerçekleştirilen katliamın yoğun biçimde tartışıldığı Almanya’nın önde gelen Ortadoğu uzmanlarından Michael Lüders, Türkiye’nin “yanlış Ortadoğu politikasının bedelini ödediğini, Türk Hükümetinin yanlış ata oynadığını” savundu. 

Alman Şarkiyat Vakfı’nın başkan vekili Michael Lüders, Deutsche Welle’ye  Ankara saldırısı sonrası izlenim ve görüşlerini aktarırken  saldırının arkasında kimin olduğuna dair de çok fazla soru işaretinin bulunduğunu belirtti.

Türk Hükümetinin, “saldırının faillerinin IŞİD teröristleri olduğu yönündeki resmi bakış açısına çok dikkatli yaklaşmak gerektiğini” savunan Lüders, “Tabii ki bu ihtimal dışında bırakılamaz, ancak objektif olarak bakıldığında IŞİD’in aslında Türk hükümeti ile gayet iyi ilişkiler içinde olduğu görülüyor” iddiasında bulundu.  

“IŞİD’in en önemli ‘müttefiklerinden’ birine bu denli büyük bir terör saldırısı düzenlemesi pek akla yatkın gelmiyor. Saldırının arkasında kimin olduğunu bilmiyoruz” savlarını dile getiren Lüders, “Bu saldırının neden düzenlendiğini belki de hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz. Ama 1 Kasım seçimleri ile bağlantılı olduğu çok açık. Bunu yapan her kimse halkı korkutmayı, Kürtler ile Türkler arasındaki çatışmaları daha da kışkırtmayı amaçlıyor” sözlerini sarfetti.

-“TÜRK HÜKÜMETİ YANLIŞ ATA OYNADI”-

Michael Lüders Türkiye’nin “yanlış”  Ortadoğu politikalarının bedelini ödediğinin söylenebileceğini de savunurken “Türkiye, Suriye’deki duruma ilişkin yanlış bir öngörüde bulunulmuş olmasının ağır bedelini ödüyor. Milyonlarca Suriyeli sığınmacı şu anda Türkiye’de veya Türkiye üzerinden Avrupa’ya kaçmaya çalışıyor. Türk hükümeti, -tabiri caizse- yanlış ata oynadı” görüşünü öne sürdü.

Alman uzmanı, “Şimdi de bunun sonucu olarak sınırlar istikrarsızlaştı. Zira Suriye’deki Kürt savaşçılar PKK ile yakından bağlantılı. Bu Türkiye’nin, IŞİD’in Kobani’yi haftalarca bombalamasına neden göz yumduğunu da açıklıyor. Bütün bun olanlar iyi şekilde sonuçlanmayacak” düşüncesini de aktardığı değerlendirmesinde  bu koşullarda “çözüm süreci”nin yeniden canlandırılmasını “çok zor” olduğunu belirtirken “Çünkü Türk hükümeti içinde yeni bir yönelimin emareleri görülmüyor. Bildiğimiz kadarıyla Ankara’nın PKK ile savaş stratejisini gözden geçirme gibi bir niyeti yok” şeklinde konuştu.

Buna karşın Türkiye’de bir iç savaş tehlikesi var” savı için “Bence bu biraz abartılı” diyen Lüders, “Türkiye’de hiçbir zaman Suriye benzeri bir tablo oluşmayacak. Fakat her iki tarafta da – Kürtler ve Türkler- aşırı milliyetçiler birbirlerine karşı şiddet kullanmaktan imtina etmiyor. Bu çok olumsuz bir gelişme. Tabii güvenlik durumu rahatsız edici, özellikle kalabalık yerlere gitmeden önce insanlar iki kez düşünüyor” şeklinde konuştu.

“Bu şekilde devam ederse Türkiye ekonomik açıdan büyük sorunlarla karşı karşıya kalacak. Yabancı yatırımcılar çekimser davranacak ve ülkeye daha az turist gelecek” uyarısında bulunan Lüders, 1 Kasım seçimi için “son anketlere göre sandıktan 7 Haziran'la benzer sonuçlar çıkacak. Yani AKP’nin bir koalisyon ortağına ihtiyacı olacak. 7 Haziran seçimlerinden sonraki aylarda AKP gerçek anlamda müzakere etmeye pek de istekli değildi. Çok sayıda Türk, Erdoğan’ın sonuçlar kendi istediği gibi çıkana kadar seçimi tekrar ettirmesinden endişe ediyor. Bu tabii Türkiye’deki istikrarsızlığı daha da artırır” uyarısını yaptı. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@