Alman Siyasiler: Türkiye'de Kutuplaşma Artık Sona Ersin

BERLİN(ANKA) - Türkiye'de Adalet ve Kalkınma Partisi’nin zaferiyl...

Haberler 03.11.2015, 11:35
Alman Siyasiler: Türkiye'de Kutuplaşma Artık Sona Ersin

BERLİN(ANKA) - Türkiye'de Adalet ve Kalkınma Partisi’nin zaferiyle sonuçlanan seçimlerin yakından izlendiği Almanya’da siyasiler, Türkiye’deki kutuplaşmanın sona ermesini, PKK ile de müzakerelere yeniden başlanması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “herkesin cumhurbaşkanı” olması gereğini vurguladılar.

Seçim sonuçlarını DW Türkçe’ye değerlendiren Alman milletvekilleri de seçimler sonrasında Türkiye’de yaşanan toplumsal kutuplaşmanın aşılması ve Kürtlerle barış görüşmelerinin yeniden başlaması gerektiğine işaret etti.

Alman’daki koalisyonun büyük ortağı Hrıstiyan Demokrat Birlik (CDU) milletvekili Roderich Kiesewetter, “Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çoğunluğu sağlamasının seçmenin tercihi olduğunu” belirtirken “iktidar partisinin anayasayı değiştirecek çoğunluğu sağlayamamasını memnuniyetle karşıladığını” söyledi. Kiesewetter şöyle konuştu:

“Şimdi beklentim Türkiye’nin iç siyasetindeki kutuplaşmanın sona erdirilmesi ve Erdoğan’ın güçlü bir isim olarak muhalefete yaklaşması. İki noktada çaba gösterilmesi önemli, ilk olarak muhalefetteki partilerle diyalog, ikincisi ise ateşkes için yeni bir anlaşma yapılması ve PKK’nın da şiddeti sona erdirmesi için iç siyasette yeniden Kürtlerle yakınlaşma sağlanması gerekiyor.”

-“KÜRTLERLE GÖRÜŞMELERE YENİDEN BAŞLANMALI”-

Alman Meclisi Avrupa Birliği İşleri Komisyonu’nda Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Türkiye Raportörü olan Dorothee Schlegel ise, Türkiye’de “istikrarlı bir hükümetin kurulmasını umduğunu” belirtirken ülkede “acil çözüm” bekleyen sorunların bulunduğunu vurguladı. Kürtlerle barış görüşmelerine yeniden başlanması gerektiğini belirten Sosyal Demokrat Partili milletvekili Schlegel, Türkiye’nin demokratikleşme yönünde ilerlemesi gerektiğini söyledi.

-“ERDOĞAN HERKESİN CUMHURBAŞKANI OLMALI”-

Seçim sonuçlarının “şaşırtıcı” olmadığını düşünen Alman Meclisi Yeşiller Partisi Dış Politika Sözcüsü Omid Nouripour ise, Türkiye’de seçimler öncesinde “adeta olağanüstü” bir durumun olduğuna dikkat çekerek, “bu tür durumlarda iktidardaki partinin seçimlerden güçlenerek çıkmasının sık karşılaşılan bir olgu” olduğunu söyledi. Erdoğan’ın bundan sonra “herkesin cumhurbaşkanıyım ve toplumu bölmek yerine birleştirmek istiyorum” şeklinde bir mesaj vermesi dileğinde bulundu. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@